Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Vali Yavuz, Fatsa’da İstihdamı Arttırıcı Çalışmalarımız Devam Edecek

Vali Yavuz, Fatsa’da İstihdamı Arttırıcı Çalışmalarımız Devam Edecek
  • EKONOMİ / GENEL
  • 21 Eylül 2017
  • Vali Yavuz, Fatsa’da İstihdamı Arttırıcı Çalışmalarımız Devam Edecek için yorumlar kapalı
  • 226 KEZ OKUNDU

Vali Seddar Yavuz, Fatsa ve Ünye ilçelerinde kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgeleriyle ilgili toplantı düzenledi.

Vali Seddar Yavuz, ilk olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı ve Vali Yardımcısı Ahmet Arık, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olğun, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş ve OSB Müdürü Olgun Topkaya’nın katılımıyla Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi.

Fatsa Organize Sanayi Bölge Müdürü Olgun Topkaya’dan bilgi alan
Vali Yavuz, organize sanayi bölgelerinin yapılması için çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

Vali Yavuz toplantı sonrası yaptığı açıklamada ise, “Fatsa organize sanayi bölgesinin ikinci kısmı ile ilgili gelişmeleri ve mevcut organize sanayide yapacağımız değişikliklerle ilgili parselleri görüştük. Özellikle ikinci kısmın bir an önce kamulaştırma çalışmalarının bitirilerek, sanayicimizin hizmetine sunulması için gayretlerimiz devam edecek. Yönetim kurulumuz bu konuda oldukça yoğun bir tempoyla çalışacak. Organize sanayi bölge müdürümüz de işleri takip edecek. Biz de sürecin takipçisi olacağız. Çünkü, şu anda 3.300 civarında istihdam var. Ama kısa vadede 4 bin olacağını düşünüyoruz. İkinci kısımla birlikte şahsi düşüncemiz yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı Fatsa organize sanayi bölgesi olacak diye düşünüyoruz. Bu bölgede nüfusun göçünü engellemek ve şehrin kalkınmasını sağlamak bakımından, çevreye uyumlu sanayinin bölgede gelişmesi bakımından, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin talimatları doğrultusunda biz de çalışıyoruz. Kamulaştırma işlemlerini Fatsa Belediyemiz büyük bir titizlikle yürütüyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Biraz daha artan oranda hızlandırılması noktasında belediye başkanımız gayret gösteriyor. Daha da gayretli olacaklar inşallah. Niyetimiz, arzumuz 2018 yılı içerisinde bu bölgede önemli bir değişimi, gelişimi sağlamak” şeklinde konuştu.

Toplantıda Fatsa OSB Müdürü Olgun Topkaya ise, yani yapılacak Organize Sanayi Bölgesi içinde, yaşam ve eğitim alanlarının olacağını söyledi.

Topkaya, tahsis edilen 30 adet sanayi parselindeki 29 firmada
3.085 kişinin istihdam edildiğini belirterek, konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “Fatsa Organize Sanayi Bölgesinin % 100 doluluk oranına ulaşması sebebi ile yeni gelen talepleri karşılamak amacıyla mevcut OSB’nin bitişiğinde bulunan 935 dönüm arazi için yer seçimi çalışmaları tamamlanmış ve 2017 yatırım programına girmiştir. Kamulaştırma çalışmaları Fatsa Belediye Başkanlığı tarafından sürdürülmektedir. Yatırımın gerçekleşmesi sonrası 60 adet sanayi parseli üretilmesi ve yaklaşık 6.000 kişiye istihdam sağlanacağı tahmin edilmektedir. Fatsa Belediye Başkanlığımızca 935 dönüm arazinin bugüne kadar 408,603 m2’si için mülkiyet sahipleri ile 38,250,399.45 TL bedel üzerinden uzlaşılmış olup, Bakanlığımızdan kredi talebinde bulunulacaktır. Uzlaşma süreci halen devam etmektedir.”

Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Suat Olğun, organize sanayi bölgesindeki doğalgaz çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Daha sonra Ünye ilçesine geçen Vali Seddar Yavuz, burada Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanın Durmuş Zor ve Daire müdürleri tarafından karşılandı. Daha sonra Kaymakamlık toplantı salonuna geçen Vali Yavuz, burada da Ünye OSB’nin çalışmalarının hızlandırılması için gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

Burada da Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Olgun Topkaya’dan bilgiler alan Vali Seddar Yavuz, yapılacak olan organize sanayi bölgeleriyle birlikte hem istihdamın artacağını, hem de Ordu’nun ekonomik anlamda daha iyi bir yere geleceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: