Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Vali Yavuz, Akademik Başarı Kadar, Hayat Başarısı da Önemlidir

Vali Yavuz, Akademik Başarı Kadar, Hayat Başarısı da Önemlidir
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 27 Aralık 2017
  • Vali Yavuz, Akademik Başarı Kadar, Hayat Başarısı da Önemlidir için yorumlar kapalı
  • 213 KEZ OKUNDU
Vali Seddar Yavuz, Özel Altaş Koleji tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri ve Meslek Tercihi” etkinliğinin konuğu oldu.
Vali Seddar Yavuz, Ordu Altaş Koleji düzenlenen programda, mülki idare mesleği hakkında öğrencileri bilgilendirdi ve tecrübelerini paylaştı.
Öğrencilere meslek seçimi konusunda bazı tavsiyelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, kişilerin mutlu olacakları meslekleri seçmeleri gerektiğini söyledi.
Türkiye’de siyaset ve iş dünyası gibi çeşitli alanlarda iyi yerlere gelmiş kişilerin hayatlarının mücadele ile dolu olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, başarının tesadüf olmadığını, önemli bir gayret ve çaba gerektirdiğini dile getirdi.
Vali Yavuz, “Ben kimim, hangi işi yaparsam daha başarılı ve mutlu olabilirim” sorularına doğru yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, kişinin hem kendisini hem de seçeceği mesleği doğru tanımlamaası gerektiğini söyledi.
“MUTLU OLACAĞINIZ MESLEĞİ SEÇİN”
Vali Yavuz, “Türkiye’de, en yüksek puanla öğrenci alan okullara gidebilmek, en yüksek gelir elde edilen mesleği tercih etmek ya da en iyi sosyal statüyü elde etmek üzere kurulan bir kariyer sistemi var. Bu kariyer sisteminin gerekli olduğunu söyleyebilir miyiz? Açıkçası çok söyleyemeyiz. Yani girdiğimiz bütün sınavlarda en yüksek başarıyı elde ediyorsunuz, en yüksek akademik başarıyı elde edecek meslekleri seçiyorsunuz, ama mutlu olmuyorsunuz. Şimdi birçok insanın aslında günümüzde yaşadığı krizlerden bir tanesi bu. Dolayısıyla burada önemli olan şeylerden bir tanesi, gerçekten hoşlandığımız, sevdiğimiz bir işi seçmek. Kişinin seçtiği meslekte mutlu olmasının, hem kendisini, hem de muhataplarını mutlu edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.
“AKADEMİK BAŞARI KADAR, HAYAT BAŞARISI DA ÖNEMLİ”
Konuşmasının devamında meslek seçerken ya da hayata hazırlanırken bakılması gereken hususlardan bir tanesinin de akademik başarı kadar, hayat başarısı olduğunu dile getiren Vali Yavuz, insan davranışlarını değerler dizisinin yönettiğini söyledi.
Vali Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Lütfen hepiniz bugünden sonra bir olmazsa olmazlarınızı belirleyin. Hayatınızda sizi ne yönlendirecek? Ne yönetmeli? Sizin öncelikleriniz  nedir? Neye evet dersiniz, neye hayır dersiniz? Eğer bunu belirleyebilirseniz, siz ani şoklar karşısında güçlü hale gelirsiniz.  İlke ve prensipler konusunda anlaşmışsanız, sizin net evet ve hayırlarınız varsa, o zaman siz karşılaşacağınız şoklar karşısında doğru tepkiler verebilirsiniz. Bizim aslında bugün yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi, yetiştirdiğimiz insanları hayata hazırlamıyoruz. İyi matematik problemi çözüyoruz, iyi fizik problemi çözüyoruz, iyi fakülteleri kazanıyoruz, iyi meslekler seçiyoruz, ama bilin ki hayata hazır değiliz. Dolayısıyla meslek seçerken, hayata kendimizi hazırlarken, bakmamız gereken hususlardan bir tanesi, akademik başarı kadar hayat başarısıdır. Hayatta başarılı olabilmek için de biraz önce bahsettiğim paradigmanın gücüne inanmamızdır.”
“ZEKANIZA DEĞİL, EMEĞİNİZE GÜVENİN”
Güçlü bir paradigma ve iyi bir felsefi altyapı ile hayata devam etmek için çalışmanın önemine değinen Vali Seddar Yavuz sözlerini şu cümleler ile tamamladı:
“Bütün bunları gerçekleştirebilmek içinde elbette çalışmak, çalışmak, çalışmak gerekir. O yüzden asla zekânıza güvenmeyin. Türkiye’nin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de budur. ‘Ben zekiyim, öyleyse herkesi geçerim’ asla böyle bir şey yok. Ben zekâyı şuna benzetiyorum, kapınızın önünde bir tane son model Ferrari var, ama araç kullanmayı bilmiyorsunuz. Zekâ aynen budur. Zekâ kullanıldığı sürece işe yarar, kullanılmadığı sürece insana yük olur. Siz kendinizi hep zengin ve herkesten üstün görürsünüz, ama herkes sizi geçer. O yüzden de zekânıza değil, emeğinize ve çalışmanıza güvenin.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: