Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da TMO Fındık Alımına Başladı

Ordu’da TMO Fındık Alımına Başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ordu’da fındık alımlarına başladı. TMO Giresun kalite fındığı 10.50 lira, levant kalite fındığı ise 10 liradan almaya başladı.

TMO’nun Ordu’nun Altınordu ve Ünye ilçelerinde iki farklı depoda fındık almaya başladı.

TMO tarafından fındık alımlarının başlaması üzerine, serbest piyasada önceki hafta 8.50 liradan işlem gören fındık fiyatı 9 lira seviyesini geçti. TMO Altınordu’da ilk günde 48 üreticiden 90 bin ton fındık alımı yapacağı belirtildi.

YÜZDE 50 RANDUMAN FINDIK 10 LİRA

Fındık alımını yerinde inceleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, piyasanın dengelenmesi açısından TMO’nun varlığının önemli olduğunu söyledi. Başkan Selami Akarsu, “Bu sezon bekleme yapılmadan alım yapılacak. Üreticilerimiz randevuyla fındığını verebilecek. Hiç kimse mağdur olmayacak. TMO yüzde 50 randuman fındığı kesintisiz 10 liradan, her randumana da 10 kuruş vererek fındık alımı gerçekleştirmektedir. Üretici hiç bir şekilde mağdur edilmemektedir” dedi.

GÜNLÜK İKİ BİN TON ALIM YAPILACAK

TMO tarafından açıklanan ve alımlara başlanan 10 tl fındık fiyatının ise üreticiyi memnun etmediğini ancak TMO’nun varlığının çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Selami Akarsu; “TMO tarafından açıklanan rakam üreticiyi çok memnun etmedi. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuş fiyatın revize edilmesi gerektiğini söylemiştik. Üretici 12-13 TL gibi bir rakam istiyordu. Bu rakamlarda inşallah önümüzdeki günlerde tekrar revize edilebilir. Üreticinin beklentisi bu yönde. Şu anda bugün alımlar başladı. TMO Türkiye genelinde bulunan alım noktalarında günlük 2 bin ton fındık alımı gerçekleştirecek. Üreticilerimiz ilk günden alım kotasını doldurmuş durumda. Bu da gösteriyor ki; TMO bu sezon çok ciddi bir fındık alımı yapacak. Yeni fındık alım sezonu hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ÜRETİCİ TMO’YU TERCİH EDİYOR

TMO’ya fındık getiren 68 yaşındaki Meryem Albayrak, mevcut fiyatın maliyeti kurtarmadığını belirterek, “Bu fındığı bu vaziyete getireceğim diye belimi büktüm. 90 liradan yevmiye verdim. 12.50 liradan üstü kurtarıyor. TMO’ya fındığı severek getirdim. Malımı tüccar yiyeceğine devlet yesin. Yerli işçinin yevmiyesi yüksek. Zorla çalıştırdım. Maliyet kurtarmasada TMO’ya getirdim” dedi.
70 yaşındaki Mehmet Gönül ise günün şartlarına göre TMO fiyatının makul olduğunu, dönüm başına alımların ise 150 kilograma çıkarılmasını istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: