Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

Ordu’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Tabipler Odası tarafından 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği düzenlendi.
Ordu Üniversitesi(ODÜ) Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirilen etkinliğe,  Vali İrfan Balkanlıoğlu, ODÜ Rektör Vekili ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tevfik Noyan, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, İl Sağlık Müdür Vekili Seyhan Canbulut, Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç.Dr.Özgür Enginyurt, Fakülte Dekanları, Akademisyenler ve ODÜ Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.
Program, ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğrencilerinin oluşturduğu Sazende ve Türk Müziği Çalgıları topluluğunun verdiği Türk sanat müziği saz eserleri mini konseriyle başladı.
Konserin ardından konuşmalara geçildi. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan öğrencileri mezun etmenin gururunu yaşadığını belirterek, tıbbın bir sanat olduğunun altını çizdi.
Mezun olan öğrencilerin ülkenin çeşitli yerlerinde sanatlarını icra edeceklerini söyleyen Vali Balkanlıoğlu,  doktorluk mesleğinin kutsal olduğunu dile getirdi.
Vali Balkanlıoğlu, “Üniversitemiz bünyesinde bulunan Tıp Fakültesinden bu yıl öğrencileri mezun edecek olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ordu’dan, Türkiye’nin her yerine, belki dünyanın değişik bölgelerine gidip meslek ve sanatlarını icra edecekler. Meslek yanına sanatı da ekledim çünkü tıp aynı zamanda bir sanattır. Öğrencilerimiz eğitimlerinde sürekli araştırma yapmak zorundalar. Yoksa tıbbiye kalabalık sınıflarda teorik dersler verir gibi anlatarak öğrenilecek bir şey değil. Tıp öğrencilerimizin ve doktorlarımızın mesleğinin kıymetini çok iyi bilmeleri lazım. Çünkü doktorluk mesleği bir sanattır. Şifa dağıtan insanların sağlığıyla, sıhhatiyle ilgili bir mesleği yapmak aynı zamanda kutsal bir görevdir. Çok şükür sağlıkta ülke olarak çok ileriye gittik. Bu sayede Türkiye’ye dünyanın bir çok yerinden hasta geliyor” dedi.
ODÜ Rektör Vekili ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Noyan üniversite hakkında bilgiler verdi. 30 tıp öğrencisini bu yıl mezun edeceklerini söyleyen Noyan şunları söyledi:
“Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilk öğrenci kabulünü 2011-2012 eğitim öğretim yılında gerçekleştirmiş ve 30 öğrenciyle Ordu’da Tıp Eğitime başlamış bulunmaktadır. Büyük bir gururla söz etmek istiyoruz ki, bu yıl 30 öğrencimizi mezun ederek sağlık ordusuna katacağız. Tıp Fakültesi olarak başladığımız günden beri önemli gelişmeler kaydederek, öğretim görevlisi sayımız 63 olmuş, araştırma görevli sayımız 20’dir ve bunlar uzmanlık öğrencilerimizdir. Fakültemizde yüksek lisans uzmanlık eğitimi verilmektedir. Öğrenci sayımız 303’dür. Bunun 12 tanesi yurtdışı öğrencimizdir. Dolayısıyla gerek ulusal gerekse uluslararası alanda yapmış olduğumuz çalışmalarla bilimsel aktivitelerle başarıyı taçlandıran gerek öğrencilerimize gerekse öğretim üyelerimize bu anlamda teşekkür ediyorum. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Yüksek Akademik kimliğe sahip genç akademik üyelerimizle büyük bir gayret, özveri ve çaba ile hem sağlık hizmetlerini kesintisiz sündürmeye hem de asistan öğrencilerimizin eğitimli yetişmesi için büyük bir çaba harcıyoruz.”
Hekimlerin her koşulda görevini elinden geldiğince en iyi şekilde yaptığını ifade eden Noyan, “Gerek hekimlerimiz, gerek sağlık ordumuzun diğer mensuplarıyla övünebiliriz. Gerçekten eğer bugün Türkiye’de sağlık konusundaki istatistikler önemli, derecede ileriye gittiyse, ülkemiz sağlık konusundaki politikalarla ve mücadeleleriyle örnek alınacak konuma geldiyse buradaki verilen mücadelenin, çabanın büyük bir özverinin sonucudur diye düşünüyorum. Hekimler 14 Mart Tıp Bayramında, ülkenin sağlık sorunlarının çözümü noktasında ve bu konudaki önerilerini dile getirip özlük haklarına dikkat çekmektedirler. Günümüzde teknolojik gelişmeler baş döndürücü şekilde ilerlemektedir. Ülkemizde çok iyi yetişmiş, donanımlı ve yeniliklere açık ve yeni teknolojilere ayak uyduran hekim sayımız giderek artmıştır” dedi.
Konuşmasında öğrencilere de seslenen ODÜ Rektör Vekili ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Unutmayın ki, maddiyata dayanan her türlü sorun er ya da geç çözüme kavuşur. Unutmamanız gereken en önemli şey mesleğe adım atarken, hepimizin yenim ettiği Hipokrat’tan alınan “Tıp bir sanattır. Hem de ondan insanlık sevgisinin kopmadığı çok zor bir sanattır” sözünün hayat boyu ilkeniz olmasını diliyorum” diye konuştu.
Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt ise, üç ay sonra Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesinin tıp öğrencilerini mezun edeceğini belirterek, “Ordu Üniversitesi tıp Fakültesi yeni bir fakülte. Bu fakülteden de çok değerli hekimler çıkacağından eminim. Hekimleri kaliteli yapan binalar değildir, hekimleri kaliteli yapan özverili çalışkan öğrencileridir” dedi.
Konuşmaların ardından, tıp doktoru olarak 40 yılı aşkın hizmetleri bulunan hekimlere Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket verildi.
Programda 2016 yılından sonra ODÜ Tıp Fakültesinde göreve başlayan Yardımcı Doçent ünvanlı öğretim üyelerinin biniş giyme töreni gerçekleştirildi.
Kutlama programı, 14 Mart Tıp Bayramı pastasının kesimi ve kokteylle sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: