Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Büyükşehirden Sıfır Atık Projesine Tam Destek

Ordu Büyükşehirden Sıfır Atık Projesine Tam Destek
  • GENEL / SİYASET
  • 28 Şubat 2018
  • Ordu Büyükşehirden Sıfır Atık Projesine Tam Destek için yorumlar kapalı
  • 384 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne Büyükşehir Belediyesi olarak tam destek verdiklerini söyledi.

Sıfır atık hedefine yönelik çok ciddi yatırımları hayata geçirdiklerini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlattığı ‘Sıfır Atık Projesi’ne Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak tam destek veriyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmalarla hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Avrupa Birliği normlarının üzerinde bir seviyeye ulaşarak özellikle katı atıkta Türkiye’de model bir il hâline geldik. Daha önce 23 noktada toplanan katı atıkları iki noktada toplayıp ayrıştırdığımız tesislerimiz, Ünye Çimento bünyesinde kurulan yakma tesisleri ve İlküvez’deki enerji üretim tesisleri ile birlikte katı atıkların tek elden yönetiminin en güzel örneklerinden biri olduk. Katı atık bertarafında Ordu’muz, Türkiye’de hatta Avrupa’da model illerden biri hâline geldi” dedi.

BİNA İÇERİSİNDE ATIKLARI AYRI TOPLAMA NOKTALARI OLUŞTURULDU

Proje kapsamında, Büyükşehir Belediyesine ait yerleşkelerde de yeni düzenlemeler yapıldı. Atıkları kaynağında ayrı toplamak ve tekrar ekonomiye kazandırmak amacıyla geri dönüşebilen atıkları, organik atıkları, inert atıkları ve atık pilleri her katta ayrı toplama noktaları oluşturuldu. Burada ayrı toplanan atıklar, öncelikle kurulan geçici depolama alanlarında depolanacak, ardından da değerlendirilebilir atıklar çevre lisanslı geri kazanım tesislerine ve değerlendirilemeyen atıklar ise çevre lisanslı bertaraf tesislerine gönderilecek.

HER PERSONEL KENDİ ATIĞINI AYRI TOPLAYACAK

Personellerin alışkanlıklarının değiştirilmesi yönünde projeyle ilgili kazanımları hızlandıracak bilgisayar uygulamaları geliştirileceği gibi ayrı toplama aşamasını kolaylaştırmak üzere her bir çalışanın çöpünü kendi çalışma masasında ikili olarak ayrıştırmasını sağlayacak çöp kutuları da yerleştirilecek.

“Sıfır Atık Projesi”yle birlikte israfın önüne geçilmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, ortaya çıkan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi ile ekonomik kazanç sağlanarak doğanın korunması amaçlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: