Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN KADIN ÇİFTÇİLERE DESTEK

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN KADIN ÇİFTÇİLERE DESTEK
  • EKONOMİ / GENEL
  • 23 Haziran 2018
  • ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN KADIN ÇİFTÇİLERE DESTEK için yorumlar kapalı
  • 534 KEZ OKUNDU

Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da, Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ortak yürüttüğü “Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Üretimi Projesi” kapsamında 21 kadın kursiyere eğitim veriliyor.

Altınordu ORMEK tarafından verilen eğitime katılan kadın kursiyerler, istihdama yönelik bu alanda çalışmalar yapmayı amaçlarken, hem proje ortağı hem de kursun açılmasına imkân sağlayan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

KADINLAR ARI ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE AKTİF ROL ALIYOR

Ordu ilinde her alanda topyekûn bir çalışma başlatarak yerel yönetimler alanında adından sıkça söz ettiren Büyükşehir Belediyesi, çiftçileri de desteklemeye devam ediyor. ORMEK tarafından verilen kurs sayesinde kadın kursiyerler, bal haricinde farklı arı ürünleri de üreterek ürün çeşitliliğini genişletmeleri ve üretimde aktif rol almaları yönünde teşvik ediliyor.

21 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR

Büyükşehir Belediyesinin de paydaşı olduğu Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Üretimi Projesi hakkında bilgi veren Kurs Eğitmeni Zooteknist Ümit Karataş, 21 kadın kursiyere eğitim verildiğini ifade ederek, “6’sı lisans, 3’ü ön lisans 12’si ilköğretim mezunu olmak üzere farklı meslek dallarından kursiyerlerimiz var. 72 saat kursun 60 saatini uygulamalı ve 12 saatini teorik olarak vereceğiz. Eğitimler kapsamında kursiyerlerimiz arıyı ve üretim aşamasında kullanılan ekipmanı tüm detaylarıyla öğreniyor” dedi.

KADINLAR BU ALANDA İSTİHDAMA KATKI SUNMAYI AMAÇLIYOR

Çeşitli meslek gruplarından farklı amaçlar doğrultunda bir araya gelen kursiyerler ise, “Kadınlara yönelik verilen bu kurs ilgimizi çekti. Arı sütünün faydalarını öğrenince önce kendimiz için ardından da bu alanda gelir elde etmek amacıyla bu kursa katılım sağladık. Kurs sonunda alacağımız sertifika ile arı sütü üretim çiftliği kurarak Ordu’muzu bu anlamda tanıtacağız. Hem ekonomimize katkı hem de hobi amaçlı başladığımız bu kursu bizlere sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a ve ekibine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Altınordu ORMEK ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde uzmanlar tarafından verilen teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: