Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ödenmeyen Kooperatif Borçları Yeniden Yapılandırılıyor

Ödenmeyen Kooperatif Borçları Yeniden Yapılandırılıyor
  • EKONOMİ / GENEL
  • 14 Haziran 2017
  • Ödenmeyen Kooperatif Borçları Yeniden Yapılandırılıyor için yorumlar kapalı
  • 230 KEZ OKUNDU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaynaklarından kredi kullandırılan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve ortaklarının muaccel hale gelmiş borçlarının yeniden yapılandırılarak 10 ( on ) yıl taksitlendirilmesine dair 27.05.2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7020 sayılı Bazı Alacakların Taksitlendirilmesi Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Bu kanun kapsamındaki 31.03.2017 tarihinden önce kullandırılmış ve bu kanunun yayımı tarihi itibari ile muaccel hale gelmiş borçların bakiye asıllarına ödenmeyen alacağın vadesinin başlangıç tarihi itibariyle % 3 oranında yasal faiz uygulanacak olup Kanunun yayımı tarihini izleyen ikinci ayının sonuna kadar İl Müdürlüklerimize başvurulması halinde 10 eşit taksitle yapılandırılacaktır.

Taksitlendirmeden yararlanmak isteyen kooperatif ve ortakları 31.07.2017 tarihine kadar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze dilekçe ile  başvuracaklardır.

Süre uzatımı olmayacağından tarımsal kalkınma kooperatif ve ortaklarının  süre sonunu beklemeden başvuruda bulunarak yapılandırma sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.

Vefat eden borçlunun yasal mirasçıları veya kefilleri borçlu adına müracaat edebilecek ve  sözleşme imzalayabilecektir.

Noterden alınacak vekâletler de 7020 sayılı kanundan yararlanmak istediği belirtilecek ve vekâlet verilecek ortak sayısı ikiden fazla olmayacaktır.

Kanun kapsamına giren borçlarla ilgili olarak muaccel anaparaya ödenmeyen ilk taksitin vadesinin başlangıç tarihinden 27.05.2017 tarihine kadar yıllık  % 3 faiz ilave edilerek borç tespit edilecek ve 10 eşit taksite bölünecek ayrıca yeni borçlanma sözleşmesi tanzim edilecektir. Bu şekilde taksitlendirilen borçlar için ilk ödeme 2018 yılı Kasım ayında yapılacaktır.

2016 yılında uygulamaya konulan 6736 sayılı kanuna göre borçları yapılandırılanlar tekrar yapılandırılma için müracaat etmeyecek olup bu kişiler ilgili Ziraat Bankasına giderek borçlarını 10 eşit takside böldürecek ve yapılandırmasını Banka nezdinde yapacaklardır.

Muaccel durumda olup taksitlendirme sözleşmesi imzalamayan ortaklara icra takibi uygulaması devam edecektir.

Bakanlığımızın izni olamadan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler yapılandırma için başvuru yapamazlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: