• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Ergün Taşcı, Vergi Borçlarının Kapsamı Genişletiliyor

Ergün Taşcı, Vergi Borçlarının Kapsamı Genişletiliyor

Anayasa değişikliği halk oylamasından sonra çalışmalarına bir süre ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama faaliyetlerine yeniden başladı. Gündemin öncelikli maddesi, yeni yönetim sisteminin kabulünden sonra hemen yürürlüğe giren HSK üyelerinin seçimine dair olacak. Bu arada Plan ve Bütçe Komisyonunda önemli bir konu da görüşülmeye başlandı. Daha önce bir çok alanda vergi mükelleflerine kolaylık sağlayan […]

Anayasa değişikliği halk oylamasından sonra çalışmalarına bir süre ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama faaliyetlerine yeniden başladı.

Gündemin öncelikli maddesi, yeni yönetim sisteminin kabulünden sonra hemen yürürlüğe giren HSK üyelerinin seçimine dair olacak. Bu arada Plan ve Bütçe Komisyonunda önemli bir konu da görüşülmeye başlandı. Daha önce bir çok alanda vergi mükelleflerine kolaylık sağlayan borçların yeniden yapılandırılmasına dair kanunun hem kapsamı hem de içeriğinde önemli değişiklikler yapılacak.

TBMM gündemine dair açıklamalarda bulunan Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, ‘Anayasa değişikliğinin  halkımızca kabulünden sonra Plan ve Bütçe Komisyonumuzun çalışmalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni dönemin ilk Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmasına yeni bir heyecanla başladık. Bu hafta toplumun her kesiminden 9 milyon vergi mükellefi vatandaşımızı ilgilendiren önemli konuları karara bağlayacağız.’ dedi.

17 maddelik bu yasa teklifinin komisyonda kabul edilmesiyle vergi yükümlülüğünü yerine getiren iyi mükelleflere teşvik edici müjdeler getirileceğini, vergisini ödeyemeyenlere de yeni bir takım fırsatlar sağlanacağını dile getiren Taşcı, ‘Bu sayede, 9 milyon mükellef borçlarını yeniden yapılandırma imkanı bulacak. Vergisini düzgün ödeyen mükellef ise Maliye’den uzun borç ertelemesi ve düşük faiz isteyebilecek. 30 Haziran 2016’dan önceki kesinleşmiş borçları kapsayan 6736 sayılı kanunun hükümleri, 31 Mart 2017 öncesini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenecek ve bir çok faiz alacakları silinebilecek.’ şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 6736 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile vergi mükelleflerinin, özel sektörün ve müteşebbislerin kamuya olan borç yükünü hafifletilerek, iş dünyasının yatırıma yönlenmesine önemli bir katkı sağlandığını vurgulayan Taşcı, kamuoyuna ‘vergisini ödemeyenlerin her defasında affedildiği, vergisini düzenli ödeyenlerin ise teşvik edilmediği’ şeklinde yansıtılan bu kanun üzerinde yeni bir çalışma yaparak hem kapsamını genişleteceklerini, hem de vergisini düzenli ödeyen mükelleflerimizi koruyup kollayacak şekilde bazı maddelerinde değişiklik yapacaklarını ifade etti.

Bu düzenlemenin, 31 Mart 2017’ye kadarki kesinleşmiş vergi, gümrük vergisi, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, sigorta prim borçları, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, su, atık su, katı atık borcu ve bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, gecikme faizi ve zammını kapsadığını dile getiren milletvekili Ergün Taşcı, ‘Vergi ve prim borçlarına dair TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan yeni yapılandırma tasarısı, vergisini düzenli ödeyen mükellefi de içine alacak şekilde genişletiliyor. Vergisini düzgün ödeyen mükellef, sıkışması durumunda Maliye’den daha uzun süreli borç ertelemesi talep edebilecek ve düşük faiz olanağından yararlanabilecek. Vergi borcunu ödemede zorluklar yaşadığını ortaya koyan iyi niyetli mükelleflerin borcu tecil edilebilecek. Düzenli ödeme yapan mükelleflerin vergi taksitlendirme süresi 36 aydan 60 aya kadar ertelenebilecek. Bu mükelleflerin finansal durum analizinden sonra zor durum derecelerine bağlı olarak farklı vadelerde kolaylıklar getirilebilecek.’ diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır