Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Toplu Ulaşım Başlıyor

Ordu’da Toplu Ulaşım Başlıyor
  • EKONOMİ / SİYASET
  • 23 Ocak 2018
  • Ordu’da Toplu Ulaşım Başlıyor için yorumlar kapalı
  • 336 KEZ OKUNDU

Ordu ilinin uzun yıllar süren bir hayali daha Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmayla gerçek oluyor. Ordu tarihinde ilk kez uygulanacak olan Toplu Ulaşım Sistemi, 2 Şubat’ta düzenlenecek hizmete alma töreniyle hayata geçecek. 322 araçla hizmet veren mevcut dolmuş hatları, yeni sistemle birlikte 177 yeni ve modern araçla hizmet verecek.

30 MART ÖNCESİ VERDİĞİ TÜM SÖZLERİ YERİNE GETİRDİ

30 Mart yerel seçimleri öncesinde Ordu’da toplu ulaşım sistemini başlatacaklarının müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, söz verdiği bu projeyi hayata geçiriyor. Henüz Büyükşehir Belediye Başkan adayı iken Ordu Şoförler Cemiyeti ve Dolmuşçular Kooperatifleriyle yaptığı toplantılarda, dolmuşçu esnafının kazanılmış haklarının da korunacağını belirten Başkan Enver Yılmaz, toplu ulaşım sisteminin uygulamaya geçeceği çalışmalar sırasında bu sözünü de yerine getirdi. Başkan Yılmaz, proje öncesi ayda iki defa dolmuşçu esnafının temsilcileriyle bir araya gelerek projenin istişarelerle ilerlemesini sağladı. Toplu ulaşım hatlarında kullanılacak araçların standartlara uygun olması şartıyla seçimini dolmuşçu esnafına bırakan Başkan Enver Yılmaz, sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesini sağlayarak Ordu’da yıllardır süren bir hayali uygulamaya geçiriyor.

TÜM DOLMUŞLAR MOR-BEYAZ OLACAK

Toplu ulaşım sisteminin hayata geçecek olmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Ordu’muzda 265 dolmuş aracı, 46 Sagra Meydan aracı ve 11 Kuğukent aracı hizmet veriyordu. Yeni dönemde şoför esnafımız konforlu ve farklı kapasitelerde 177 araçla hizmet verecek ve tüm araçlar mor beyaz renklerde olacak. Yeni sistemle birlikte 322 adet aracın 161 adedi 5,5 – 8 m aralığında, 16 adedi 8 – 10 m aralığında olmak üzere toplam 177 araca dönüştürülmesi sağlanacak ve Cumhuriyet Meydanı, araçların toplanma merkezi olacak. 20 kapalı durak ile 300’e yakın durağın montaj çalışmaları tamamlandı. 2 Şubat’ta hayata geçireceğimiz toplu ulaşım sistemimizin ilimiz için hayırlı olmasını diliyor ve tüm esnaf kardeşlerime bol kazanç temenni ediyorum” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE VE HASTANELERE TEK HATLA ULAŞIM

Yeni uygulamayla birlikte mevcut güzergâhlarda da düzenlemeye gidileceğini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Güzergâh planlamalarında hastane, üniversite, alışveriş merkezi ve toplu konut alanları gibi cazibe merkezlerine olan ulaşımlar birbirine entegre hâlinde planlandırılmış olup şehirde doğu-batı-güney ulaşım aksları oluşturuldu. Üniversite ve Yüksekokul arası, Devlet Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kumbaşı Mahallesi’nden üniversiteye tek araçla ulaşım sağlanacak. Sistemi 14 adet ana hat ve 12 adet besleme hat olmak üzere toplam 26 adet hat şeklinde planladık” dedi.

ÖDEMELERDE AKILLI KART SİSTEMİ

Yeni sistem ile toplu ulaşım araçlarında akıllı kart uygulamasına geçileceğini dile getiren Başkan Yılmaz, “Hemşehrilerimiz diğer büyükşehirlerde olduğu gibi akıllı kartlarla dolmuş hizmetinden faydalanacak. Toplu ulaşım araçlarında tüm ödemeler Altınordu ilçemizin muhtelif noktalarında verilecek bayilik sistemiyle kart dolumundan sonra akıllı kart uygulamasıyla gerçekleşecek. Tüm toplu ulaşım araçlarında ödemeler akıllı kartlarla gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

AKILLI DURAKLARLA ARAÇLARA ULAŞMAK DAHA KOLAY

Toplu ulaşımla birlikte akıllı durak sisteminin başlayacağını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Durakta araç bekleyen hemşehrilerimiz için şehir içinde çalışan toplu taşıma araçları hakkında bilgiler vermek üzere

ana akslara akıllı duraklar yerleştirildi. Akıllı durak sistemi ile hemşehrilerimiz, hizmet veren araçların güzergâhlarını, konumlarını ve araçların durumları hakkında bilgiyi anlık olarak öğrenebilecek” dedi.

ULAŞIM ARAÇLARI GPS SİSTEMİYLE KONTROL ALTINDA

Yeni sistemle dolmuşların GPS ile takip edilebileceğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Konum ve araçlara ait bilgiler, GPRS ile Ulaşım Kontrol Merkezine (TUM) aktarılacak. Otobüsler, uydu görüntüsü üzerinde gerçek zamanlı veya geçmişe yönelik bir tarih ve zaman aralığında takip edilecek ve görüntülenen araçların sayısal dökümleri alınacak. Ana server ile uyumlu çalışan vadilatör saatleri sayesinde sürücü çalışma bilgileri gerçek zamanlı olarak alınacak. Çağrı merkezi ise 7/24 hizmet verecek” diyerek sözlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: