Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Cemal Enginyurt, Fındık Fiyatı revize edilmeli

Cemal Enginyurt, Fındık Fiyatı revize edilmeli
  • EKONOMİ
  • 23 Ağustos 2021
  • Cemal Enginyurt, Fındık Fiyatı revize edilmeli için yorumlar kapalı
  • 151 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiye sunduğu alım kriterlerine tepki göstererek; “TMO, adeta İtalyan tekelci firmaya hizmet edercesine ‘Ben fındık almıyorum genelgesi’ yayınladı. Açıklanan kriterler adeta fındık almama kriterleridir.” dedi.

Fındığın maliyetinin 24 TL olmasına karşın tüccarda da fındık fiyatının 24 TL olduğuna dikkati çeken Enginyurt, bu yanlışa dur denilmesini istedi.

“Fiyat revize edilmeli”

Açıklanan fiyatın maliyeti bile karşılamadığını söyleyen Enginyurt; “Fındık taban fiyatı olarak 35 TL istedik. Buna muhalefetin yüksek talebi dediler. Ama maalesef 26.5 TL verilerek, geçen senenin altında bir fiyat oldu. Geçen sezon Ordu’da fındık 3.50 dolardı. Bu sene ise 3.10 dolar verdiler. Üretici bu durumun hala farkına varamadı. Sürekli yağmur yağdığı için pazara fındık indirilmedi. Şuan tüccarlarda fındık fiyatı 24-24.5 TL. Pazar fındık indiğinde bizi anlayacaklar. İnşallah hükümet bizi duyar ve fındık fiyatını revize eder diye bekliyoruz.” dedi.

“Üretici sıkıntı yaşar”

TMO’nun kriterlerinin yanlış olduğunun altını çizen Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı; “TMO, 1 Eylül’de alıma başlayacağını ve paraları ise 21 gün sonra ödeyeceğini açıkladı. Nem oranı ise % 6’nın üzerinde olmayacak deniliyor. 10 gündür yağmur yağıyor, % 6’nın üzerine nem oranı olmaması mümkün değil. TMO, adeta İtalyan tekelci firmaya hizmet edercesine ‘Ben fındık almıyorum genelgesi’ yayınladı. TMO’nun tavrı yanlıştır. 21 gün sonra fiyat da yanlıştır. Açıklanan kriterler adeta fındık almama kriterleridir. Bunlar düzeltilmelidir. Aksi taktirde üretici büyük bir mağduriyet yaşayacak. Fındığın maliyeti 24 lira ama şuan tüccar da fındığı 24 TL’ye alıyor. Maalesef İtalyan tekelci firma ve ihracatçılar mutlu oldu. Ordu’da 500’e yakın tüccar arkadaşımız var ve bunlar da mağdurlar. Üretici de büyük bir sıkıntı yaşayacak. İnşallah cumhurbaşkanı bizi duyar da bu duruma bir dur der.”


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ