Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da TMO 9 ilçede fındık alımına başlıyor.

Ordu’da TMO 9 ilçede fındık alımına başlıyor.
  • EKONOMİ / GÜNCEL
  • 19 Ağustos 2021
  • Ordu’da TMO 9 ilçede fındık alımına başlıyor. için yorumlar kapalı
  • 142 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımlarına 1 Eylül tarihinden almaya başlayacağını açıkladı. İlk etapta 18 noktada alım yapacak olan TMO’nun duruma göre bu sayıyı 60’a kadar çıkarabileceği belirtildi.Fındık üreticilerinin merakla beklediği alım tarihleri açıklandı. 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren fındık alımlarına başlayacak olan TMO, %50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite kabuklu fındık için 27,00 TL/Kg, Levant kalite kabuklu fındık için 26,50 TL/Kg, Sivri kalite fındık için ise 25,50 TL/Kg. şeklinde ödeme yapacak.

18 noktada alım yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden fındık alımı ile ilgili şu açıklamalar yapıldı; “TMO kabuklu fındık alımları 1 Eylül 2021’den itibaren ilk etapta 18 noktada başlayacak olup hasat durumuna göre bu sayı 60’a kadar çıkarılabilecektir. Alımlarımız “Randevu” ile yapılacak olup üreticilerimiz randevularını 23 Ağustos 2021 tarihinden itibaren alabileceklerdir. Batı Karadeniz Bölgesinde sel afetinden etkilenen illerimizden Bartın ve Kastamonu (İnebolu)’da fındık alım ekiplerimiz görevlendirilmiştir. Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.”

Çürük oranı %3

Öte yandan TMO, kabuklu fındık alım esaslarını da belirledi. Buna göre; Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri, Rutubet oranı %6’ya kadar, Buruşuk iç fındık oranı %10 ve altı, Çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı, Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı, Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacağı bildirildi.

“Ödemeler 21 gün içerisinde”

Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacağının altını çizen TMO, “Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticiler randevularını; İnternet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.” açıklamasında bulundu.

Ordu’da 9 ilçede alım olacak

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ordu’da Altınordu, Fatsa, Ünye, Akkuş, Aybastı, Gölköy, Kumru, Korgan ve Kabataş ilçelerinde alım yapılacak.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ