Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da Kara Leylek Koruma Altına Alındı

Ordu’da Kara Leylek Koruma Altına Alındı
  • ÜNYE
  • 25 Ağustos 2021
  • Ordu’da Kara Leylek Koruma Altına Alındı için yorumlar kapalı
  • 179 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Nesli koruma altında olan ve yerleşim merkezlerinden uzakta nadir görülen Kara leylek (Ciconia nigra) Ordu’da bitkin halde bulundu.

Ordunun Ünye ilçesi Döşemedibi Mahallesinde Müzeyyen Ustaoğlu adlı duyarlı vatandaş dere kenarında türünün ne olduğunu bilmediği uçamayan bir kuş gördü. Durumu hemen Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğine İhbar Etti ve yetkililer gelinceye kadar kuşun başında bekledi. DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım tarafından Türünün nesli tükenmekte ve koruma altında olan Kara leylek (Ciconia nigra), olduğu tespit edilen kuş veteriner hekimi kontrolüne alındı .

Veteriner Hekimince İlk Muyanesinde Kara Leyleğin genel sağlık durumun iyi olduğu yeterli beslenemediği için bitkin düştüğü tespit edildi

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Döşemedibi Mahallesi Döşemedibi Deresini çevreleyen kayalık alanda bulanan leyleğin yeni ergen olduğu tespit edildi.

Kara Leylek Doğa Koruma ve Milli Parklar Ait Bakım merkezinde, tedavi ,bakım ve rehabilatasyon süreci tamamlıktan sonra tekrar doğaya salınacak.

İşte Kara leyleklerin bazı özellikleri

1. Kara leyleklerin görünüşü adından da belli olduğu gibi renkleri siyah. Siyah tüyleri ışıkta parlar, yanar döner bir renge bürünür Siyah tüylerin dışında kalan göbek kısımları beyazdır.

2. Ağırlıkları ortalama 3 kg, kanatları açıkken uzunluğu ise 1,5 metredir..

3. Sessiz sakin ve suya yakın yerleri tercih eden bu kuş türü, ormanlarda yaşamayı sever. Yuvasını nehir veya dere gibi su kaynaklarına yakın ağaçlara yapar.

4. Göçmen bir kuş türü olan kara leylekler kış aylarına genelde Afrika kıtasında geçirir. Nisan ayında ülkemize de gelir

5. Genelde suda yaşayan balık ve böceklerle beslenen kara leylekler, aç kalırsa yılan bile avlayıp yiyebilirler

6. Yumurtlayarak çoğalan kara leylek yavrularının uçabilmesi için iki ay gibi bir süre geçmesi gerekir.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ