Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Bölge Milletvekilleri Fındığa iyi bir taban fiyat İçin Toplandı

Bölge Milletvekilleri Fındığa iyi bir taban fiyat İçin Toplandı
  • GÜNCEL
  • 03 Temmuz 2021
  • Bölge Milletvekilleri Fındığa iyi bir taban fiyat İçin Toplandı için yorumlar kapalı
  • 158 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ak Parti Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı ve Metin Gündoğdu’nun da aralarında bulunduğu TBMM Fındık Çalışma Grubu olarak 2021 yılı fındık hasadı öncesinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya gelerek istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Fındık hasat sezonu yaklaşırken, bölge milletvekilleri iyi bir taban fiyatı verilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

“Fındığı konuştuk”

Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu; “Yaklaşık bir aydır fındık bölgesi milletvekili arkadaşlarımızla toplantılar yapıyoruz. Bölge milletvekillerimizle mecliste bir toplantı yaptık. Bazı kararlar aldık. Bakan bey ile yaptığımız toplantıda; bölgedeki istekleri, üretici ve esnafımızın taleplerini ilettik. Esnaflarımızın bir çoğunun beklentisi fındık fiyatlarının iyi bir rakam olması. Biz de bu beklentileri Bakan Pakdemirli’ye ilettik. Fındıkla ilgili bir genel müdürlük kurulmasını istedik. 2.5 milyar dolar kazandığımız fındığı, katma değerini de Ordumuzda bırakacak bir ürün haline getirmemiz gerektiğini dile getirdik. Fındığı mamul haline getirirsek, 10-12 milyar dolar kazanabileceğimizi söyledik. Fındıkla ilgili neler yapılabileceğini konuştuk. TMO’nun, alımlarının 31 Mart’ta durdurulmaması gerektiğini, Nisan ayının sonuna kadar devam etmesi gerektiğini ilettik. Bakanımız, Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini söyledi.” dedi.

“İyi bir fiyat verilecektir”

‘Cumhurbaşkanımız da TMO’nun fındık için devreye gireceğini, elimizden gelen iyi bir fiyatla piyasada olacağını deklare etti’ diyen Gündoğdu, şunları söyledi; “Ağustos ayına kadar fındığın fiyatını açıklanacaktır. Hem üreticimizin hem de esnafımızın memnun olacağı bir fiyatla TMO piyasada olacak. Rekolte çalışmaları var. Buna göre hareket edecek. Yurt dışında rekolte düşük. Bizde fena değil ama 650 bin tonu geçeceğini düşünmüyorum.  Onun için buna göre bir fiyat verilecektir. İyi bir fiyat olması için bakanlık da çalışmasını yapıyor. Hem üreticimizin hem de devletimizin kazandığı bir sezonu geride bırakacağız.

“Çalışmalarımızı Pakdemirli’ye sunduk”

Ergün Taşçı ise; “TBMM Fındık Çalışma Grubu olarak 2021 yılı fındık hasadı öncesinde değerlendirmelerde bulunmak üzere Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya geldik. Çalışma Grubu milletvekilleri olarak, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz istişare ve değerlendirme toplantısında ortaya çıkan fikirleri bir rapor haline getirerek Bakanımıza sunduk. Üreticimizin her zaman yanında olduk, bundan böyle de olmaya devam edeceğiz.” dedi.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ