Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Başkan Atakan Akça, Fındık Fiyatı Dolara Endekslenmeli

Başkan Atakan Akça, Fındık Fiyatı Dolara Endekslenmeli
  • GÜNCEL
  • 18 Ağustos 2021
  • Başkan Atakan Akça, Fındık Fiyatı Dolara Endekslenmeli için yorumlar kapalı
  • 126 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, hemen hemen her yıl fındık hasadı öncesinde fiyat tartışmaları ve spekülasyonlar yaşandığını sonucunda da istenilen fiyatların verilmediğini belirterek, “Bunun önüne geçmek için fındık fiyatı dolara endeksli olmalıdır.” dedi.

Fındık fiyatının levant kalite için 26.5 lira olarak açıklanmasının üreticiyi memnun etmediğini belirten Akça, bu fiyatın üreticinin emeğinin ve alın terinin karşılığı olmadığını söyledi.

“Sabit bir fiyat belirlenmelidir”

Fındık fiyatının mutlaka dövize endekslenmesi gerektiğinin altını çizen Akça, sözlerine şöyle devam etti;

“Fındıkla ilgili milli bir politika oluşturulmalıdır. Zaten milli bir politika oluşturulması üzerine isteğimiz oldu. Biz enerjimizi fiyatlar ya da rekolte yerine başka şeyler üzerine harcamalıyız. Fındığın alım satımının yapıldığı para birimi üzerinden sabit bir fiyat belirlenmelidir. Bu şekilde her sene fındık fiyatının ne olacağı, ne zaman açıklanacağı gibi tartışmaların da önüne geçilmiş olacaktır. Bu fiyata göre üretici ve sanayici pozisyon alabilir. Bu da herkes için iyi olur. Çünkü kur farkı, üreticinin ve ülkemizin aleyhine işleyen bir durumu gösteriyor. Bir dizi sıkıntı ve soruna yol açıyor. Bunu da çözüme kavuşturmak gerekir. Fındığın alım ve satımının yapıldığı dolar üzerinden bir fiyat belirlenirse, üretici başta olmak üzere fındığın tüm paydaşları rahat eder. Oluşacak spekülasyonların da önüne geçilmiş olur.

“Üreticiyi kur farkına ezdirmeyelim”

Fındıkta maliyetler her geçen yıl artıyor. Özellikle son 1 yıldır kullandığımız gübreye, ilaca ve diğer ürünlere gelen zamlar üreticiyi bir hayli zorladı. Bu nedenle fındık fiyatının üreticimizi memnun edecek ve emeğinin, alın terinin karşılığını alacak fiyat olması gerekiyor. Ancak bu yıl levant kalite için açıklanan 26.5 lira taban fiyat yeterli olmadı. Döviz bazında ise 3,5 Dolar üzerinde bir fiyat belirlenmeliydi. Artık fındık fiyatı dövize endeksli olarak belirlenmelidir. Dolar üzerinden her şeyin fiyatı artarken, fındığın ki yeterince artmıyor. Bunun çözümü de fındık fiyatının da dolara göre belirlenmesi olacaktır. Böylece üreticilerimizde kur farkına ezilmemiş olur.”


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ