Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Pembe ve Mavi Nüfus Cüzdanlarına Veda Ediyoruz

Pembe ve Mavi Nüfus Cüzdanlarına Veda Ediyoruz
1976 yılından beri kullanımda olan mavi ve pembe nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitireceği yeni kimliklerin dağıtımına bugün düzenlenen programla başlandı.
“T.C. Kimlik Kartı” olarak ifade edilen yeni uygulama için Ordu İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde düzenlenen programa Vali İrfan Balkanlıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Cevat Şahin, daire  müdürleri ve vatandaşlar  katıldı.
Yeni kimliklerin dağıtımı amacıyla düzenlenen programda bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Nüfus cüzdanı kişinin o ülkeye bağlı bir vatandaş olduğunu, kimliğini ispat eden en önemli vesikadır. Nüfus cüzdanı, sadece bizim kimliğimizi değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu da gösteren çok önemli bir belgedir. Nüfus hizmetleri gittikçe modern hale geldi. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda tek tip kart var. Asla taklit edilemez. Nüfus cüzdanı ve ehliyet her türlü bilgiler o kartta mevcuttur” diye konuştu.
“Nüfus cüzdanı, kişiyi kimliğiyle, niteliğiyle tanımlayan, tarif eden en önemli belgedir. Bu belge geçmişte nüfusa kayıtlı olduğunuz yerde veriliyordu. Artık, Türkiye’nin her yerinde nüfus idareleri her türlü nüfus işlemini yapabilir hale geldi” diyen Vali Balkanlıoğlu, nüfus cüzdanlarının önemine değindi ve nüfus cüzdanlarının yenilendiğinde, hem taşıma kolaylığı, hem de taklit edilemezliği açısından son derece önemli bir hizmet olduğunu ifade etti.
Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde yeni kimlik uygulaması dolayısıyla izdiham yaşanacağını belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Bu kurumda çalışan personellerimiz son derece vefakar, cefakar ve çok çalışıyorlar. Kendilerini tebrik ediyor, yeni uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Ordu İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Cevat Şahin ise yaptığı konuşmada, ”Yaklaşık 40 yıldır kullanmış olduğumuz kartlı nüfus cüzdanları bugün itibariyle ömrünü tamamlıyor ve yerini T.C kimlik kartına bırakıyor. Altınordu ilçemizde 4,  Ünye ilçemizde 3, Fatsa ilçemizde 2 kurul ve diğer ilçelerde tek banko olmak üzere T.C kimlik kartı müracaatı için vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur” dedi ve yeni kimlik kartı almak için 1 adet biometrik fotoğrafla birlikte vatandaşların herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurması yeterli olacağını kaydetti.
Şahin, ”Başvurusu alınan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri, parmak izi ve avuç izleri sistem üzerinden Nüfus Genel Müdürlüğüne gönderiliyor.  Genel Müdürlüğümüzde kimlik basımını yaparak vatandaşımızın adresine gönderiyor. Kimlik kartının birçok özelliği var. Artık, Türkiye’de sahtecilik son bulacak, kaybolması, çalınması ya da bir başkasının eline geçmesi halinde kullanılması mümkün olmayacak. Elektronik imza olarak ve birçok ülkede seyahat belgesi olarak kullanım imkanına sahip olunacak” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyelerinin yeni kimlik kartı müracaatı alındı.
Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak. Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: