Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Emir Kümbet ve Altı bin şehit anıldı.

Ordu’da Emir Kümbet ve Altı bin şehit anıldı.
  • GENEL / GÜNDEM / KÜLTÜR SANAT
  • 04 Eylül 2017
  • Ordu’da Emir Kümbet ve Altı bin şehit anıldı. için yorumlar kapalı
  • 276 KEZ OKUNDU

Türklerin Karadeniz’e ilk giriş kapısı olan Perşembe yaylasında 10105 yılında Trabzon Rum Devletine karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi’nin komutanı Emir Kümbet ve altı bin şehit Aybastı Belediyesi tarafından yapılan şehitlikte gençler tarafından anıldı.

Gençlerde ahde vefa.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman aşkın Bak’ın himayelerinde Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğünün desteği ile yapılan anma programına Vali Yardımcısı Adem Öztürk, Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ve Ordunun 19 ilçesinden 1000 genç katıldı.
Şehitlikte bulunan Cami’de Öğle namazının kılınmasının ardından başlayan programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından şehitler için Ordu Gençlik Merkezi üyesi Mustafa Aslan Kur’an-ı Kerim okundu. Günün anlam ve önemi belirtir konuşmayı Ordu GM Üzesi Muhammet Karaca yaptı. İsmail Kotbaş tarafından okunan Sakarya şiiri katılımcıları duygulandırdı.

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar konuşmasında sizleri burada misafir etmekten onur duyuyorum. Değerli gençler bu yaylalarda yetişmiş bir kardeşiniz olarak en mutlu günlerimden birini yaşıyorum. Bugün sizin gününüz, bugüne kadar Perşembe Yaylasında yapılan en anlamlı program, 1105 yılın da ecdadımız Niksar’dan çıkarak bu toprakları bize, sizlere vatan yapmak için 10.000 kişi ile 70.000 kişilik Trabzon Rum Devletine karşı amansızca günlerce süren bir savaş yaşamış. 6.000 şehit vermişiz. Emir Kümbet Komutanımız burada şehit olmuş. Belediyemiz tarafından düzenlemesi yapılan bu alanda gençlerin katılımından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Aybastı Kaymakam Refik Özsoy yaptığı konuşmada Bizler Anadolu’ya girdiğimiz günden itibaren bayrağımızın, ezan sesinin altında kalmak için çok bedel ödedik. Bedel ödemeye de devam ediyoruz hala. Tarihimizden almamız gereken dersleri almak ve bu sebeple geleceğimize sahip çıkmak için böyle bir program düzenlendiğini dile getirdi.

Vali Yardımcısı Adem Öztürk yaptığı konuşmada Bu gün bur da geleceğimizin teminatı gençlerle birlikte Şehitlerimizi anma programına katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Perşembe yaylasından bu mesajı veriyoruz; bu cennet vatanı kanları ile canları ile bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi de bu vesile ile rahmetle şükranla ve minnetle anıyoruz. Türklere Anadolu’nun kapılarını Sultan Alparslan’ın açması ile ardından yine o yıllardan hemen sonra Danışmentliler tarafından verilen mücadelerle buralara Türklerin yerleştiklerini biliyoruz. Onun için bu topraklar, bu vatan bizler için çok önemli. Bizlerde bu vatana sahip çıkmamız gerekiyor. Biz gençlere sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyor ve sizleri çok seviyoruz. Sizlerin birlik beraberlik içinde olmanız gerektiğini her vesile ile söylüyoruz. Bunun en güzel örneğini de Perşembe yaylasında sergiliyoruz. Söz konusu vatan olduğunda, bayrak olduğunda, ezan olduğunda hepimiz canımızı seve seve bu vatana vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha bur da gösteriyoruz. Mazimizde bunun çok örneği var. En son örneği de işte 15 Temmuz’da hain FETO girişiminin gerçekleştiği darbe girişiminde yine milletimizin özellikle gençlerimizin birlik ve beraberlik içinde destanlaşmış bir zaferi ile bu darbe girişimi püskürtülmüştür. Özellikle ülkemiz dış güçler ve terör örgütleri tarafından bir kuşatma altında olduğumuzu biliyor ve anlıyoruz. Buna karşı bizim yapmamız gereken şeyinde birlik beraberlik içinde vatanımızı bayrağımızı sonsuza kadar koruyacağımızı buradan haykırıyoruz dedi.

Program Şehitler için yapılan duanın ardından gençlere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yemek ikramı yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: