Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Adli Yıl Törenle Başladı

Ordu’da Adli Yıl Törenle Başladı
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 06 Eylül 2017
  • Ordu’da Adli Yıl Törenle Başladı için yorumlar kapalı
  • 246 KEZ OKUNDU

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ordu Barosu Başkanlığınca, 2017-2018 dönemi Adli Yılı düzenlenen törenle başladı.

Yeni Adli Yılın başlaması dolayısıyla Ordu Adalet Sarayı bahçesinde tören düzenlendi. Adli Yıl açılış törenine, Vali Seddar Yavuz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Adalet Komisyonu Başkanı Dr.Mesut Bilen, Vergi Mahkemesi Başkanı Samet Karakaya, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Baro Başkanı Av.Murat Poyraz, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Ekrem Yaman, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, savcılar, hakimler, avukatlar ile adliye personelleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Adli Yıl açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Adli yılın, başta yargı camiamıza, Aziz Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 100 yıllık süreç içerisinde bir kuşatma altındadır. Ama bu kuşatmanın son birkaç yıldır daha fazla arttığını müşahede ediyoruz. Terör örgütleri ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Aziz Milletimizin varlığına yönelik bir tehdit ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla siyasi görüşümüz, önceliğimiz ne olursa olsun, sevdası Türkiye olan herkesin bir duruş sergilemesi gerekmektedir. İşte 15 Temmuz gecesi, FETÖ terör örgütünün darbe girişimini aşan, bir işgal girişimine karşı, özellikle Türkiye’deki yargı mensuplarının duruşu, her türlü takdirin üzerindedir. Muş Valisi olarak görev yaptığım dönemde müşahede ettiğim gibi, ilk saatlerden itibaren savcılarımız, hakimlerimiz süratle gözaltı kararlarını vermek suretiyle bu hainlerin emellerine ulaşmasına müsaade etmediler” diye konuştu.

“Devletimizin bekasını, Milletimizin birliğini düşünen tüm unsurlar, bu ülkede tek yürek oldu, tek bilek oldu ve bu hainleri içimizden söküp attık” diyen Vali Seddar Yavuz, ”Maalesef en üzücü tarafı da hepimizin kutsalı olan aziz dinimizi kullanmalarıdır. Bunu yaparken de, hizmet, himmet, hoca, abi gibi birçok ulvi kavramı kirleterek, hain ve sinsice hepimizi aldatma yolunu seçmişlerdir. Çökerken, çökerten bu hain yapı, birçok kavramın da içini boşalttı. Hepimizin çok dikkatli olması, siyasi görüş ve düşüncelerimize takılmadan, Aziz Milletimizin birliğini ve Devletimizin bekasını düşünmek, el ele, omuz omuza yeniden yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Çünkü, bu küresel kuşatma sanıldığı gibi bitmiş değil, daha da artan bir dozla devam edeceği anlaşılıyor. 1071’de başladığımız bu kıyam, diriliş ve yolculuk, bizi Viyana kapılarına kadar götürdü. Bunlar, ne 1071’i, ne 1453’ü, ne de 1922’yi unutamadılar, unutmaları da mümkün değil. Ama biz, büyük bir milletiz. Büyük milletlerin büyüklüğü de ancak olağanüstü durumlarda ortaya çıkar. Dolayısıyla her ne yaparlarsa yapsınlar, bu coğrafyalarda biz kalıcıyız. Biz, bin yıldır bu topraklardayız. Vatanını, milletini seven, medeniyetinden güç alan Aziz Milletimizle birlikte kıyamete kadar bu topraklarda kalıcı olacağız” şeklinde konuştu.

Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz da törende yaptığı konuşmada, ”Şuan önünde toplanmış bulunduğumuz yeni hizmet binamız taşındık ve emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum. Uzlaşma büromuz faaliyete geçti, önemli bir değişiklik. Bu sayede Ceza Mahkemelerine intikal edecek olan dosyaların ciddi bir bölümü savcılıklarımız tarafından Türk Milletinin ve Türk ruhunun özünde bulunan uzlaşı kültürünü yaygınlaştıracak olan ve yaşatacak tarzda, faaliyettedir. Adliyelerde insanlar barıştırılarak, el ele kol kola gönderilmektedirler. Yine arabuluculuk büromuz faaliyete geçmiştir. Birbirleri ile buraya gelip husumetle, çekişmeli davaların karşılıklı birbirlerini dava eden dava sahipleri barıştırılarak, uzlaştırılarak yolcu edilmektedir. Hem adliyemizin iş yükü açısından, hem de uzlaşı kültürümüzün yaşaması açısından çok değerli kazanımlardır” diyerek, basın biriminin de faaliyete geçtiğini ifade etti ve FETÖ, PKK, DAEŞ, DHKPC gibi eli kanlı terör örgütleriyle yapılan adli mücadelenin tüm kararlılıkla sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Vergi Mahkemesi Başkanı Samet Karakaya da törende bir konuşma yaparak, ”Bir ülkede toplumsal barış ve huzurun sağlanmasının en önemli araçlarından biri, adaletin hızlı ve doğru tecelli etmesidir. Büyük ve güçlü ülke olma hedefine hızla ilerlerken, bu amaca ulaşmakta yargı kurumunun taşıdığı rol çok önemlidir. Bizler hakimler, savcılar, avukatlar, yargı çalışanları olarak bağımsız ve tarafsız bir şekilde hukukun sağlanması, adaletin tecellisi için sonsuz bir özveri ve gayret ile çalışmaya devam edeceğiz” derken, Ordu Barosu Başkanı Av.Murat Poyraz ise yaptığı konuşmada, ”Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilimizde adli yıl açılış töreninin yargının üç ayağı olan iddia, savunma ve karar makamlarınca birlikte düzenlenmiş olmasını önemsiyor, savunma makamı olarak koordinasyon ve işbirliği için yargının diğer bileşenlerine teşekkür ediyoruz. Bir yılı aşkın süredir fiilen ve hukuken olağanüstü dönem yaşanan ülkemizde, devletimizin varlığına ve birliğine olan bağlılığımızı yineliyor, bu sürecin salimen atlatılması, hukuk ve adaletin tecellisi için üzerimize düşen her türlü görevi yaptığımızı ve yapacağımızı beyan ve taahhüt ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, 2017-2018 dönemi Adli Yıl açılış töreni, verilen kokteylle sona erdi.

Ordu Adalet Sarayı bahçesinde düzenlenen törenden sonra, Vali Seddar Yavuz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Adalet Komisyonu Başkanı Dr.Mesut Bilen, Vergi Mahkemesi Başkanı Samet Karakaya, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, 19 Nisan 2017 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında şehit düşen Hakim Onur Alan’ın ailesine ziyarette bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: