Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Valiliği’nce, Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İçin Bir Dizi Tedbir Alındı

Ordu Valiliği’nce, Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İçin Bir Dizi Tedbir Alındı
  • EĞİTİM / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 08 Eylül 2017
  • Ordu Valiliği’nce, Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İçin Bir Dizi Tedbir Alındı için yorumlar kapalı
  • 321 KEZ OKUNDU

18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak 2017-2018 eğitim-öğretim yılının huzur ve güven ortamı içinde geçirilmesini sağlamak üzere Ordu Valiliği’nce bir dizi tedbir alındı.

Alınan tedbirlerle ilgili açıklama yapan Vali Seddar Yavuz, şunları kaydetti:

“2017-2018 eğitim-öğretim yılı ilimizde 554 okulda, 5.811 derslik, 9.032 öğretmen ve 132.597 öğrenci ile 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin, eğitim-öğretim yılını huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla aşağıdaki tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir.

1. Okulların varsa eksiklikleri tamamlanarak eğitim öğretime hazır hale getirilecektir.
2. Taşımalı eğitim yapan okullarda servis ihaleleri eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce yapılacaktır. Taşımayı gerçekleştirecek servis şoförleri hakkında gerekli güvenlik tahkikatı yapılacak, tahkikatı olumsuz sonuçlanan servis şoförlerine öğrenci taşıma izni verilmeyecektir.
3. Servis hizmeti sunacak araçlara araç takip cihazı ve kamera sistemi takacaktır.
4.  Güvenlik kuvvetlerince servis araç ve şoförlerinin düzenli olarak takip, denetim ve kontrolleri yapılacaktır.
5. Okulların çevresel etkenler göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi yapılacaktır.
6. Tespit edilen riskleri gidermeye yönelik okulların giriş, çıkış ve açık olduğu saatlerde çocuk, asayiş, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler ve “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” görevlendirilecektir.
7. Eğitim kurumlarında güvenliğin sağlanmasında “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” uygulamasına devam edilecek, görevlendirilen personel okul yönetimi ile işbirliği içerisinde görev yapacaktır.
8. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen okullar ile Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen okullarda güvenliğin artırılmasına yönelik kurulacak güvenlik kamera sistemlerinin Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) ivedi olarak entegresi sağlanacaktır.
9. Okul idaresi şüpheli durumları ve şahısları anında güvenlik güçlerine bildireceklerdir.
10. Öğrencilerin alkol, uyuşturucu, sigara vb. kötü alışkanlıklara karşı korunması için; Okul idaresi ve kolluk kuvvetleri üzerine düşen görevleri titizlikle yerine getirecektir. Bu amaçla okul önlerinde ilgisiz kişilerin tespit edilmesi halinde okul idaresi tarafından kolluk kuvvetlerine bildirilecektir. Güvenlik birimlerince bu kişiler öncelikle ikaz edilerek uzaklaşması sağlanacak, aksi davrananlar hakkında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesi çerçevesinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre idari yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca bu kişilerin okul çevresine suç aleti bırakıp bırakmadıkları da kontrol edilecektir.
11. Çocuklara sigara, alkol, bali, tiner vb. insan sağlığım tehlikeye sokan maddelerin satışı denetlenecek, aykırı hareket eden kişilere, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Sağlık için tehlikeli madde temini” başlıklı 194’üncü maddesi gereğince işlem yapılacaktır.
12. Kolluk kuvvetleri tarafından uyuşturucu, uyarıcı, uçucu ve sağlığa zararlı diğer maddelerin kullanımı ve satışı yapılan yerlerde mahalle sakinleri, muhtarlar, okul yöneticileri ve güvenli eğitim koordinasyon görevlileri ile düzenli iletişim kurularak olası sorunlar ilgili kurumlarla işbirliği halinde çözüme kavuşturulacaktır.
13. İnternet ve elektronik oyun salonlarının ders saatlerinde öğrenci bulundurmaması, ders saatleri dışında yaş sınırlamalarına uymaları sağlanacaktır.
14. Çocukların girmesinin yasak olduğu; cafe, bar, kıraathane, kahvehane ve umuma açık yerlere alınmayacaktır.
15. Alkol ve uyuşturucu gibi konularda verilecek olan eğitim ve seminerlere öğrencilerin yanında idareci ve öğretmenler ve özel eğitim kurumları yöneticilerinin de katılmaları sağlanacaktır.
16. Okul idaresince öğrenci velileri ile yapılacak olan toplantılarda; gençler arasında alkol ve uyuşturucu kullanımı konusunda velilerin dikkatleri çekilecek, öğrencilerdeki davranış bozuklukları takip edilecektir. Okul müdürlüklerince yapılacak bu gibi toplantılara Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilmiş olan okul polisleri de davet edilecektir.
17. Öğrencilerin ruhsal ve bedensel yönden gelişmelerini olumsuz yönde etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan korunmasına yönelik tedbirler artırılacaktır.
18. Öğrencilerin yasadışı örgütlerin ve ideolojik faaliyetlerin etkilerinden uzak tutulması ve korunması sağlanacaktır.
19. Park, bahçe vb. kamuya açık alanlarda öğrencilerin madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı korunması amacı ile diğer kurumlarla koordineli bir şekilde kolluk kuvvetleri tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.
20. Öğrenciler ve veliler güvenli internet konusunda bilgilendirilecek ve internetteki zararlı içerikler ile ilgili azami tedbirler alınacaktır.
21. Okul dışında satış yapan seyyar satıcılardan öğrencilerin özellikle gıda ve içecek maddesi almalarına fırsat verilmeyecek ve bu satıcıların okul çevresinden uzaklaştırılmaları için zabıta güçleri ile işbirliğine gidilecektir.
22. Eğitim öğretim kurumları ve yurtların kantin, mutfak ve çay ocaklarının gıda güvenliği denetlemeleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı ekipleri tarafından yapılacaktır.”

Alınan tedbirlerin, ilgili kurumlarca etkin bir şekilde uygulanacağını belirten Vali Seddar Yavuz, tedbirlerin uygulanmasına yönelik kontrol ve denetimlerinde periyodik olarak yapılacağını sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: