Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Mutlu ve Huzurlu Aile Yaşamının Sırları

Mutlu ve Huzurlu Aile Yaşamının Sırları

Ordu Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Ordu’ya gelen eğitimci yazar Nurten Ceceli Alkan 4 farklı ilçede verdiği konferanslarla “Mutlu ve Huzurlu Aile Yaşamının Sırları”nı anlattı.

Kumru, Korgan, Çaybaşı ve Ünye ilçelerinde düzenlenen konferanslarda sevenleri ile buluşan eğitimci yazar Ceceli Alkan mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için aile bireylerinin birbirlerine karşı davranışlarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda sohbet tadında bilgiler verdi. Ceceli Alkan konferanslarda, “Günümüzde çocuklarımızın hayatında televizyon ve internet kadar yer alamıyorsak çocuğumuzu televizyon, sinema filmleri, internet ve müzikler yetiştiriyor demektir” dedi.

“EVLİLİKTE SÜLALELER ARASI BİR AKİT DOĞUYOR”

Evliliklerde ailelerin önemine değinen Ceceli Akan, “Evlilikte görünürde bir kız var bir de erkek var. Nikâhlarına gidiyoruz ve orda sadece ikisini görüyoruz. Evlilikte arkada görmediğimiz birde aileler var. Onları yok sayarak yaşamaya çalışınca o evlilik var olamıyor. Her iki gencin arkasında anne babaları, çocukları yetiştirirken aynı zamanda ortaya bir insan çıkartıyor. Bir emek veriyor, bir kültür aktarımı oluyor. Dolayısıyla her ne kadar ortada bir kız ile erkek evleniyor gibi gözükse de sülaleler arası bir akit oluyor. Sonra kız evde bir olay karşısında ‘bizde böyle değil ki’ diyor ya da oğlan ‘ama biz böyle yaparız’ diyor. Böylece karşılıklı farklı bakış açıları ortaya çıkıyor. Bu farklı bakış açıların sebebi ise yalnızca ailelerdir” diye konuştu.

“ÇOCUĞUM DA BENİM GİBİ OLSUN GİBİ BEKLENTİ İÇİNE GİRİYORUZ”

Eğitimci-Yazar Ceceli Alkan, çocuklardaki farklılıkların yanlış anlaşıldığını belirterek, “Bu zamanın çeldiricileri nelerdir, hayatımızda oluşturduğu eksiklikler nelerdir, farkında olmak gerekiyor. Farkında olmazsak çocuğum da benim gibi olsun gibi beklenti içine giriyoruz. Fakat bu maalesef olmuyor. Elma ve armut meyvedir, kadınla erkek insandır ama diyemezsin ki elma, armut veya kadın, erkek aynıdır. Aynı olmayan bir şeyin de eşitliğinden de bahsedemezsin. Farlılıkları yanlış anlayınca çocuklarımızı, biri iyidir biri kötüdür değil, biri üstündür biri alçağıdır değil, farklıdır diye düşünmeliyiz. O yüzden de bu farklılıkların farkında olmak gerekir. Ama farklı olmak başka, gelişmeye kapalı olmak başka bir şeydir. Çünkü Allah kulun gelişmesini istiyor” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYATINDA TELEVİZYON VE İNTERNET KADAR YER ALAMIYORUZ”

Çocukların büyüme sürecinde onları etkileyen faktörlere ilişkin de bilgi veren Eğitimci Yazar Nurten Ceceli Alkan, “Günümüzde çocuklarımızın hayatında televizyon ve internet kadar yer alamıyorsak çocuğumuzu televizyon, sinema filmleri, internet ve müzikler yetiştiriyordur. Evimizde çocuğumuzun ahlakını bozan bir kişi varsa onu bir şekilde göndermenin yollarını ararız. Ancak televizyonun çocuklarımıza sürekli yalan söyle, öldür, çal, aldat, diye bağırırken biz onu baş köşeye koyuyoruz. Sanal ortam ile gerçeği ayırt edemeyen çocukların gerçeklik anlayışı bilgisayar ortamı sayesinde değişiyor” ifadelerini kullandı.

Eğitimci yazar Nurten Ceceli Alkan kimdir?

Eğitimci yazar Nurten Ceceli Alkan aile içi iletişim, çocuk gelişimi, kadınların toplumda daha fazla rol alması gibi çeşitli konularda eğitim ve konferanslar vermektedir. Yazarın çocuk psikolojisi, aile içi iletişim ve kadının toplamdaki konumunu işleyen konularda yazmış olduğu 8 adet kitabı bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: