• DOLAR
  %-0,54
 • EURO
  %0,46
 • ALTIN
  %0,70
 • BIST
  %-0,05
İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Ordu’ya geldi

İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Ordu’ya geldi

Ordu Ticaret Borsası, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve Altınordu Ziraat Odası, İtalya Tuscia Üniversitesi ve İspanya IRTA Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülen “Fındık Üretiminde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelemesi” projesi kapsamında Ordu’ya gelen İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Altınordu Ziraat Odasını ziyaret etti. Altınordu Ziraat Odasını ziyaret eden, Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori ve IRTA Araştırma […]

Ordu Ticaret Borsası, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve Altınordu Ziraat Odası, İtalya Tuscia Üniversitesi ve İspanya IRTA Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülen “Fındık Üretiminde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelemesi” projesi kapsamında Ordu’ya gelen İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Altınordu Ziraat Odasını ziyaret etti.

Altınordu Ziraat Odasını ziyaret eden, Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori ve IRTA Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Merce Rovira başkanlığındaki heyet, Başkan Selami Akarsu’dan  Türkiye’deki ve Ordu’daki fındık üretimi hakkında bilgi aldı.

BAŞKAN SELAMİ AKARSU, İTALYAN VE İSPANYOL FINDIK ÜRETİCİLERİNE BİLGİ VERDİ

Başkan Selami Akarsu, İspanyol ve İtalyan fındık üreticilerine çiftçi yapısından üretime, fındık fiyatından verime fındıkla ilgili birçok konuda bilgi aktardı. Kısa bir brifing veren Başkan Selami Akarsu, Ordu Ekonomisinin fındığa bağlı olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı; “Ordu’da Sosyoekonomik ve Ekonomik değeri katkısı en yüksek ürün yine fındıktır.  Ülkemizin; Fındık üretiminin %32’si ilimizde gerçekleşmektedir.  Ordu’da 2016 verilerine göre, kayıtlı çiftçi sayısı 167.583 dür. Bu rakam ile Türkiye’de en çok kayıtlı çiftçinin bulunduğu il olma özelliği taşımaktayız. Bu kayıtlı çiftçinin 111.453’ü aşkın çiftçi fındık üreticisidir. Türkiye’de ise 495.436  bin çiftçi geçimini fındıktan sağlamaktadır. Türkiye geneli 8.000.000’u aşkın insanımız geçimini fındıktan sağlamaktadır. Ordu ilinde tarım alanının % 85’inde fındık tarımı yapılmaktadır. Ülkemizin 667.865 hektar olan toplam fındık alanının 214.624 hektarı (% 32’si) Ordu ilinde bulunmaktadır. Türkiye fındık üretiminin yaklaşık % 25’ini karşılayan ilimiz, yıllık ortalama 140-180 bin ton fındık üretimi ile Türkiye fındık üretiminde 1.sırada yer almaktadır” dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİNE BİR TAKIM DESTEKLER VAR

Devletin bir çok alanda üreticiyi desteklediğini, fındık fiyatlarını serbest piyasa sistemine göre şekillendiğini ifade eden Başkan Selami Akarsu; “Devlet bir çok konuda çiftçiye destek vermektedir. Fındık üreticisine Alan Bazlı Gelir Desteği, Mazot Gübre, Toprak Analiz Desteği gibi çeşitli destekler sağlamaktadır. Bunun yanında makine ekipman alımı, fındık bahçeleri kurulumu ve ziraat mühendisi tarım danışmanlığı gibi bir çok konuda destekler sağlamaktadır” dedi.

ZİYARET BÜYÜK BİR FIRSATA DÜNÜŞTÜ

İtalya Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori, İtalya’nın Türkiye’den sonra dünyada en fazla fındık üreten ülke olduğunu ifade ederek, Türkiye’de fındık tarımını yerinde görmekten memnun kaldıklarını kaydetti. İtalyan fındık kültürü ile Türk fındık kültürünü karşılaştırmaları açısından ziyaretin büyük bir fırsat olduğunu belirten Cristofori, “Fındık tarımında, Türkiye, İtalya ve İspanya’da çok farklı uygulamalar var. Bu uygulamaların paylaşımı bizim için çok önemli. Bu paylaşımlarımızı çiftçilerimizle analiz ederek, verime katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu paylaşımlar aynı zamanda kalite ve pazarlamayı artıracaktır” dedi.

Altınordu Ziraat Odası başkanlığı binasını gezen heyet daha sonra fındık bahçelerini de ziyaret ederek, Tarım Danışmanı Ziraat Mühendislerinden, fındık üreticisi çiftçilerden fındık üretimi, fındık çeşitliliği gibi konular hakkında bilgiler aldı.

Öteyandan,  Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu’nun eşlik ettiği heyet, Giresun Ziraat Odası,  Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünüde ziyaret ederek, enstitü yetkililerinden fındık çeşitleri ve üretimi hakkında bilgi aldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır