Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Fındık üreticimizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz

Fındık üreticimizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz
  • EKONOMİ / GENEL
  • 18 Haziran 2018
  • Fındık üreticimizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz için yorumlar kapalı
  • 608 KEZ OKUNDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında halka hitap etmek ve çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya geldi.
Gerçekleştirdiği Samsun programının ardından Ordu’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu-Giresun Havalimanında, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Garnizon Komutanı Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Ahmet Meydan tarafından karşılandı.
Daha sonra 19 Eylül Stadyumunda düzenlenen halka hitap programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Ordu’ya yapılan yatırım ve hizmetlere değindi.
Ordu’ya, son 16 yılda 20 katrilyon üzerinde yatırım yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Eğitimde 3 Bin 438 yeni derslik, ihtiyaç sahibi ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize 70 trilyon eğitim bursu verdik. Ordu’ya kazandırdığımız Üniversitemizin ise bugün öğrenci sayısı 21 Bin. Yükseköğrenim öğrencilerimiz için ise 4 Bin yatak kapasiteli yurt binalarını hizmete soktuk. Bir kaç yıla kadar Ordu’da Bin kişi kapasiteli bir yurt daha açıyoruz. Yapımı devam eden 20 Bin seyirci kapasiteli stadyumu bu yıl tamamlıyoruz. Eski stadyum ise Millet bahçesi haline gelecek” dedi.
Sağlıkta 300’er yataklı Fatsa ve Ünye Devlet hastaneleri ile birlikte dokuzu hastaneden oluşan toplam 38 adet sağlık tesisini Orduya kazandırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulubey, Akkuş Devlet hastanelerinin yapımı devam ediyor. Ordu’ya da 900 yataklı şehir hastanesi yapıyoruz. İhale süreci biter bitmez inşaatına başlıyoruz. Ordu’da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize, yaşlılarımıza 2 katriyon tutarında bir kaynak aktardık ve onlara destek verdik. TOKİ vasıtasıyla Ordu’da 4 Bin 500 konut projesini hayata geçirdik. Ordu’ya 16 yılda 152 km bölünmüş yol yaptık ve toplam maliyeti 4.5 katrilyon lira olan 12 adet yol projemizin yapımı devam ediyor. Maliyeti yaklaşık 2 katrilyon lira olan 11 adet köprü ile 6 adet tünelinde içinde olduğu Ordu Çevre Yolu’nun inşası sürüyor. Yolun tamamı 2021’de bitecek. Ordu-Mesudiye-Koyulhisar yolunu, Çaybaşı-Tekkiraz yolunu ve Çaybaşı yolunun kalan kesimlerini bu yıl, İslamdağ-Korgan yolunu ise önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun proje çalışmaları devam ediyor. 1,7 Katrilyon liralık bu projenin içerisinde 24 köprü, 8 tünel var. Bu projeyi seneye tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun havalimanını Ordu’ya kazandırdık. Havalimanımızın 2015 yılındaki yolcu sayısı 223 Bin iken, bu sayı 2017 yılında 1 Milyon 193 Bine ulaştı. Ordu şehir merkezinin Gülyalı, Ünye ilçelerinin ve civar yerleşim yerlerinin 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını da karşıladık. Ordu’ya, Topçam Barajı ve HES’ini, Ordu Üniversite Barajını, Korgan’da Absut yaylası göletini inşa ettik. Şehrimizin su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek vatandaşımızın istifadesine sunmak için 5 baraj daha inşa ediyoruz. 61 adet taşkın koruma tesisi yaptık. 17 adet taşkın koruma tesisinin de yapım çalışmaları devam ediyor. Ordu’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimize destek veriyoruz.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık ile ilgili olarak da yaptığı açıklamada, “Dünyadaki üretiminin çok büyük bölümünü tek başına karşıladığımız fındık, ülkemizin en önemli tarım ürünlerindendir. Fındık üreticilerimizin her meselesi bizim için önemlidir. Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere konuyla ilgili tüm kurumlarımız, fındık üretiminin daha sağlıklı hale getirilmesi konusunda çok ciddi hazırlık içinde. Fındık üreticimizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. Bugüne kadar Ordulu çiftçilerimize 3 katrilyon lirayı aşkın destek sağladık. 2002’den bugüne kadar 46 bin Ordulu vatandaşımızı İŞKUR aracılığı ile iş sahibi yaptık. TMO fındık üreticisinin yanındadır. Kendileri ile toplantılarımı yaptım” diye konuştu.
Ordu’da 2002 yılında 2 OSB varken, bugün 4 OSB’de yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti ve Ordu ve ilçelerine Millet Kıraathaneleri yapılacağını sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Eylül Stadyumunda gerçekleştirdiği halka hitap programının ardından havayoluyla Ordu’dan ayrıldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: