• DOLAR
  %2,24
 • EURO
  %2,89
 • ALTIN
  %2,51
 • BIST
  %0,60
Eğitim-Bir-Sen 25 yaşında

Eğitim-Bir-Sen 25 yaşında

Eğitimciler Birliği Sendikası Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, Eğitim-Bir-Sen’in kuruluşunun 25’inci yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı İsmail Çelenk basın açıklamasında, Eğitim-Bir-Sen’in, çeyrek asırdır hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinin öncüsü olarak eğitimcilerin yanında olduğunu söyleyen Çelenk, “2011 yılında genel yetkili sendika, Mayıs 2016 itibarıyla 400 bini aşkın üye sayısıyla Eğitim-Bir-Sen, Türkiye’nin […]

Eğitimciler Birliği Sendikası Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, Eğitim-Bir-Sen’in kuruluşunun 25’inci yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
Şube Başkanı İsmail Çelenk basın açıklamasında, Eğitim-Bir-Sen’in, çeyrek asırdır hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinin öncüsü olarak eğitimcilerin yanında olduğunu söyleyen Çelenk, “2011 yılında genel yetkili sendika, Mayıs 2016 itibarıyla 400 bini aşkın üye sayısıyla Eğitim-Bir-Sen, Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur. Aynı başarı şehrimizde de tekrarlanmış ve 2015 mutabakatında, İzmir’de genel yetkili sendika olmuştur. Eğitim-Bir-Sen, 25 yıldır, hakkın, adaletin, barışın, emeğin ve özgürlüklerin mücadelesini vermiştir, bundan sonra da bu uğurda mücadelesini sürdürecektir” diye konuştu.
Çelenk, mesajında şunları kaydetti:
“14 Şubat 1992 tarihinde, geleneğimizden beslenerek geleceği aydınlatmak üzere yola çıkan Mehmet Akif İnan ve 14 arkadaşı tarafından kurulan Eğitim-Bir-Sen, hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinde 25 yılı geride bırakmıştır.
İlk yıllarını, sendikayı yaşatma konusunda karşılaşılan ekonomik yoksunluklar, yasal bir zeminin bulunmamasından kaynaklanan örgütlenme güçlükleri ve geçmişteki sendikal örgütlenmelerin getirdiği kirliliğin oluşturduğu psikolojik bariyerlerle mücadeleyle geçiren Eğitim-Bir-Sen, emekleme safhasını henüz atlatmış olduğu bir zamanda da millete ve değerlerine yönelik en büyük saldırılardan biri olan 28 Şubat süreciyle karşı karşıya kalmıştır. Millete karşı yapılan bu darbe, milletin bağrından çıkan ve milletin yanında saf tutan Eğitim-Bir-Sen’i derinden etkilemiştir.
Sendikacılığı salt maddi bir kazanım aracı olarak değerlendirmeyen, aynı zamanda örselenen medeniyet değerlerimizin tahkimi, yön problemi içerisine itilen insanımızın tarihî istikametine kavuşturulması gibi kendisini diğerlerinden farklı kılan uğraşıları da faaliyet alanına dâhil eden Eğitim-Bir-Sen, kurulduğundan beri çalışmalarını bu çerçevede gerçekleştirmiştir.
400 bini aşkın üye…
2001 yılında çıkarılan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun ardından hak ve özgürlük faaliyetlerine hız veren Eğitim-Bir-Sen, eylem ve söylemlerini duygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak gören eğitim çalışanlarının dalga dalga katılımıyla sürekli büyümüş, 2011 yılında genel yetkili sendika, Mayıs 2016 itibarıyla 400 bini aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur. Aynı başarı şehrimizde de tekrarlanmış ve Ordu’da genel yetkili sendikayız.
Eğitim-Bir-Sen’in çeyrek yüzyıllık mücadele geçmişi, Türkiye’nin karanlıklardan aydınlığa, darbe dönemlerinden demokrasiye, geri kalmışlıktan ilerlemeye geçiş tarihi; ülkemizin yaşadığı siyasal ve toplumsal dalgalanmalar karşısında ilkeli, tutarlı, kararlı, atak bir tavrın ve özünü hiç kaybetmeden vatanın ve milletin menfaatini sürekli önceleyen bir mücadelenin destanıdır.
Türkiye’deki en güçlü sivil toplum örgütüyüz
Türkiye’nin her demokratik kazanımında mutlaka Eğitim-Bir-Sen’in teri, payı ve imzası vardır. Eğitim-Bir-Sen, uluslararası kirli, karanlık odakların içerideki işbirlikçileri ile tezgâhladıkları ihanetlere karşı durmuş; 28 Şubat, 27 Nisan, 17-25 Aralık, 15 Temmuz gibi millete karşı yapılan her türlü gayrimeşru ve hain girişimde, ‘hâkimiyet milletindir’ diyerek meydanlara çıkmış, haksızlıkların karşısında, mağdur ve mazlumların yanında yer almıştır. Tüm ülkede olduğu gibi İzmir’de de 15 Temmuz Küresel İşgal Girişiminde vatanımıza ve millet iradesine sahip çıkmak üzere üyelerini meydanlara ilk davet eden ve 26 gün boyunca meydanları terk etmeyen en güçlü sivil toplum örgütüdür.
İnsan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, 28 Şubat gibi antidemokratik dönemlerde gerçekleştirilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılarak hakları gasp edilen kamu görevlilerinin haklarının iadesi noktasında Eğitim-Bir-Sen büyük çaba göstermiştir. Dayatmalar ve hak ihlalleri Eğitim-Bir-Sen’in teklifleri, girişimleri ve mücadelesiyle sona erdirilmiş; 8 yıllık kesintisiz eğitim yerini 4+4+4 eğitim sistemine bırakmış, katsayı adaletsizliği ve başörtüsü yasağı başta olmak üzere, birçok haksız uygulama tarih olmuştur. Bunların yanı sıra seçmeli Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı, Temel Dinî Bilgiler derslerinin okutulması ve yeni müfredat çalışmaları, Eğitim-Bir-Sen’in kararlı mücadelesi sonucu mümkün olmuştur.
Sendikal zeminin güçlendirilmesi mücadelesinin öncüsü olan Eğitim-Bir-Sen, sendikacılığı toplu görüşmeli, yaptırımsız sendikacılıktan, toplu sözleşmeli ve atılan imzanın gereğinin yapılmasının zaruri olduğu sendikacılığa taşımıştır. Eğitim-Bir-Sen’in ve Memur-Sen’in temsil ettiği toplu sözleşmelerde kamu görevlileri en önemli kazanımları elde etmiştir.
Eğitim-Bir-Sen, emek mücadelesinin ve adil paylaşımın; insan haklarını esas alan siyasal sistemle sağlanacağı bilinciyle tam demokrasiye geçiş, hukuk devletini güçlendirme ve tam anlamıyla tesis etme çabalarına hem öncülük etmiş hem de paydaşlık yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir.
Eğitim-Bir-Sen, 25 yıldır, hakkın, adaletin, barışın, emeğin ve özgürlüklerin mücadelesini vermiştir, bundan sonra da bu uğurda mücadelesini sürdürecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır