Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Doç. Dr. Fuat Eki, İftarda Aşırı Yemek Reflü Yapıyor

Doç. Dr. Fuat Eki, İftarda Aşırı Yemek Reflü Yapıyor
  • GENEL / SAGLIK
  • 06 Haziran 2018
  • Doç. Dr. Fuat Eki, İftarda Aşırı Yemek Reflü Yapıyor için yorumlar kapalı
  • 635 KEZ OKUNDU

Ramazan Ayı’nda açlık süresinin uzamasından dolayı mide rahatsızlıklarının arttığını dile getiren Medical Park Ordu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz “Ramazanda mide rahatsızlıkları oluşmasının başlıca sebepleri iftar yemeğini hızlı yemek ve sahur yemeği sonrası hemen yatmaktır. Bu ayda özensiz beslenen kişilerde mide yanması, gaz, ekşime, reflü gibi yakınmalar artar. Mide şikayetlerinin oluşmaması için yemek esnasında fazla sıvı almaktan, hızlı yemek yemekten, aşırı şerbetli tatlılarından, baharatlı gıdalardan, iftar sonrası fazla çay- kahve tüketiminden ve yağlı gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır.” dedi.

Yoğurt Yemek Daha Az Susatıyor!

Gün içinde aç kalındığı için sindirim sisteminin yavaşlamasından dolayı kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sorunlara karşı sahurda yoğurt veya kefir tüketiminin faydalı olacağını belirten Doç. Dr. Fuat Ekiz “Sahurda yoğurt tüketimi hem kan şekerini dengeler hem de daha az susamamıza neden olur. Özellikle evde yapılan doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha yüksek miktarda probiyotik içerir. Bu sayede yoğurt bağırsak hareketlerini düzenler ve metabolizmayı harekete geçirir.” dedi.

Sindirim sorunu yaşayanlar doktor kontrolü altında oruç tutmalıdır!

Oruç tutmanın sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişileri daha fazla etkileyeceğini belirten Medical Park Ordu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz, “Gastrointestinal hastalıkları olan (Reflü, ülser, mide-bağırsak kanseri, kalın bağırsak, iltihabi bağırsak hastalığı vs.) hastaların oruç tutup tutmamaları konusunda mutlaka kendisini takip eden Gastroenteroloji Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir. “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: