Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Erbaş, Vali Yavuz’u Ziyaret Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Erbaş, Vali Yavuz’u Ziyaret Etti
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 07 Haziran 2018
  • Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Erbaş, Vali Yavuz’u Ziyaret Etti için yorumlar kapalı
  • 632 KEZ OKUNDU
Bir dizi ziyaret ve programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Seddar Yavuz’u ziyaret etti.
Çeşitli programlar kapsamında Ordu’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ilk olarak Ordu Valiliğini ziyaret etti.
Vali Seddar Yavuz tarafından Valilik Binası önünde karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, burada Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra makama geçti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Seddar Yavuz, Diyanet İşleri Başkanlığının önemli hizmetler ifa ettiğini söyledi.
Vali Yavuz, “İslam dünyasının büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu, muhtaç olduğu, birlik, beraberlik ve kardeşliğin geliştirilmesinde, Diyanet İşleri Başkanlığının fonksiyonu artıyor. Böylesine önemli bir dönemde, bu ulvi görevi ifa eden değerli hemşerimiz, bu toprakların evladı, Sayın Diyanet İşleri Başkanımızı Valiliğimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki, Diyanet İşleri Başkanımız, İslam dünyasının içinde bulunduğu dağınıklığın giderilmesinde, toparlanmasında, çok önemli hizmetler ifa edecektir. Çünkü, Diyanet İşleri Başkanı artık sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok önemli görevler ifade ediyor. Ben bir kez daha Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza evine, memleketine hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, Ordu’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek, “Pek çok ilimize yapmış olduğumuz ziyaretlerimiz oldu. Ama bugün gerçekten çok heyecanlıyım. Çünkü, doğduğum, büyüdüğüm, okuduğum, yani tahsilimin bir kısmını yapmış olduğum memleketimdeyim. Sizlerle beraberim, tüm kardeşlerimizle beraberim. Bu gerçekten heyecan verici” dedi.
“İSLAM DÜNYASININ TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konuşmasının devamında, İslam Dünyasının Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnşallah hem ülkemize, hem ilimize, hem de İslam dünyasına, Cenab-ı hakkın bana nasip etmiş olduğu bu emaneti, uygun bir şekilde taşıyarak layık olmaya çalışacağım. İslam dünyasının gerçekten Türkiye’ye çok ihtiyacı var. Her alanda olduğu gibi diyani işlerde de ihtiyacı var. Nereye gitsek, hangi ülkeye gitsek, ‘sizi bekliyorduk’ diyen o kardeşlerimizin bir ifadesi oluyor. Bizi niye bekliyorlar? Çünkü, dünyanın hiçbir yerinde Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir yapılanma yok. Dolayısıyla disiplinli bir alan oluşmamış, din hizmetlerini, din eğitimini getirme noktasında sıkıntılar var. Biz hem Türkiye tecrübesini başka ülkelere taşıma noktasında, hem de o ülkelerdeki din eğitimine muhtaç insanları Türkiye’ye getirip, eğitiyoruz. Kendi ülkelerinde sağlıklı din hizmetini yürütmeleri noktasında katkı sağlıyoruz. Bu, devletimizin büyüklüğüyle, devletimizin gücüyle, ülkemizin gücüyle doğru orantılıdır. Biz ne kadar güçlenirsek, ülke olarak her alanda olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı alanında da hizmetlerimiz daha çok artacaktır.”
“YARDIMLARIMIZ BİZİM FİİLİ DUALARIMIZDIR”
Ziyarette basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ülke içinde ve Müslüman ülkelerin birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yaptı.
“Derdimiz dünyanın hiçbir yerinde gözyaşı olmasın ama İslam coğrafyası maalesef kan ve gözyaşından hiçbir zaman uzak kalmadı. Bu bizim imtihanımız diyorum. Bu imtihanı birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek çözeceğiz” diyen Erbaş, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere değindi.
Başkan Erbaş, “Kudüs Ramazan’a bir gün kala kana boyandı. 62 kadar kardeşimiz Kudüs’te şehit oldu. Suriye öyle, Irak öyle, Doğu Türkistan öyle. Zaman zaman gözden kaçıyor ama Doğu Türkistan’da Müslüman kardeşlerimiz çok büyük acılar yaşıyorlar. Zaman zaman görüşüyoruz. Dua ediyoruz. Ama duayı sadece dilimizle etmemeliyiz. Fiili dualarımız bizim yardımlarımızdır, hayır, hasenatımızdır. Onların yanında bulunmamızdır. Filistin’de olmamızdır, Kudüs’te olmamızdır. Bu fili bir duadır. Eğer biz birlik ve beraberlik içerisinde hareket edersek, Türkiye’nin yapmış olduğu toplantılar neticesinde alınan kararlar, Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs’ü başkent ilan etmesinin Birleşmiş Milletler’de Türkiye’nin teklifi ile orada bir oylama yapılması ve oylamanın büyük çoğunlukla Türkiye’nin teklifinin lehinde çıkması, birlik ve beraberliğin ne büyük bir güç olduğunu ve sonuçlarının ne kadar hayırlı olduğunu bize göstermiştir” diye konuştu.
“RAMAZAN AYI KUR’AN AYIDIR”
Konuşmasının devamında Ramazan ayının Kur’an ayı olduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, “Dolayısıyla Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Kur’an da bütün Müslümanları birlik ve beraberliğe davet eder. ‘Hepiniz toptan Allah’ın ipine sarılınız, ayrılıp bölünmeyiniz’ Ayeti kerimesi sürekli zihnimizde, gönlümüzde canlı olmalı, onunla beraber yaşamalıyız. İnşallah bu bayram günlerinde birlik ve beraberliğimiz hem ülke içinde, hem de bütün Müslümanlar arasında daha da gelişir, daha da yeşerir diyorum” dedi.
2 gün boyunca Ordu’da çeşitli ziyaret ve programlara katılacak olan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Valilik ziyaretinin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Üniversitesi Rektörlüğünü de ziyaret etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: