Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Zengin, Sağlık Çalışanlarının Mağduriyeti Giderilmeli

Başkan Zengin, Sağlık Çalışanlarının Mağduriyeti Giderilmeli
  • GENEL / SAGLIK
  • 28 Ocak 2018
  • Başkan Zengin, Sağlık Çalışanlarının Mağduriyeti Giderilmeli için yorumlar kapalı
  • 384 KEZ OKUNDU

Türkiye’ de kamunun sunmakta olduğu sağlık hizmetlerinin ve Sağlık Bakanlığına bağlı hizmet sunucularının, en önemli sorunlarından biri döner sermayeli işletmelerin yapısal sorunları ve bu yapısal sorunların sağlık çalışanlarına yansımasıdır.

Türk sağlık sen Ordu şube Başkanı Fatih Galender ZENGİN yaptığı açıklamada Hekim dışı sağlık personeline döner sermaye dağıtımı nda mağduriyet yaşadığını belirterek “Hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri, teknik hizmetler, memurlar ve hizmetli personel bu haksız ve adaletsiz döner sermaye uygulamasından hakkını alamamakta ve ağır iş yükü altında ezilmektedir” dedi.
Ordu ilimiz genelinde yaşanan döner sermaye sorunlarının devlet hastanelerinde de yaşanmaya başlandığını ifade eden, ZENGİN’ doktorundan hemşiresine, sağlık memurlarına kadar tüm sağlık çalışanlarının sakız parası denecek kadar az döner sermaye aldığını da iddia etti. Döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin ve haksızlıkları giderilmesini isteyen ZENGİN, “Çalışma barışını bozan, çalışanları mutlu edecek onların, beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir. Sözde yetkili sendikaların bu konulara duyarsızlığı içler acısıdır. Biz sağlık çalışanları olarak çok fazla bir ücret istemiyoruz. Hakkımız olan ve yıllardır yerinde sayan ek ödemelerimizin iki katına çıkarılmasını, emekli maaşımıza yansıtılmasını ve fiili hizmet yani yıpranma payını istiyoruz” şeklinde konuştu.

DÖNER SERMAYEDE ADALET TESİS EDİLMELİ

Sağlık çalışanlarının kanayan yarası ve adaletin bir türlü tesis edilemediği döner sermaye sistemi ile ilgili şikayetler sık sık dile getirilmektedir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi olmayıp temelinde değişikliklerle düzeltilebilecek bir haldedir. Kısacası pansuman tedbirler işe yaramamakta, iyi bir cerrahi operasyon şart gözükmektedir.

Hiç kimseden lütuf veya ekstra bir şeyler talep etmiyoruz. 6-7 yıl önceki performansa dayalı döner sermaye ödemelerini mumla arıyoruz. Türkiye büyürken, hastanelerde daha çok işlem yapılırken nasıl oldu da bu ödemeler yok olup gitti, mantıklı ve makul bir izah istiyoruz.

Ortada da böyle bir zaruret varken bakanlığın bu işin üstünde durmaması döner sermaye sorunu ile ilgili adım atılmaması kabul edilmezdir.

Bugün hekim dışı sağlık personeli arkadaşlarımız için performansa dayalı döner sermaye ek ödemesi sadece içi boş bir ödeme haline gelmiştir. 3 TL, 5 TL gibi trajikomik ödemeler yapılmaktadır.

Çalıştıkça artan döner sermaye ne hikmetse bizde çalıştıkça düşmektedir. Ekonomi biliminin yeni baştan yazılmasına neden olacak bu işin bir çaresine bakılmasını istiyoruz.

Hekim dışı personelinde makul bir döner sermaye ödemesi alması bir zarurettir. Adaletin ve alın terinin gereğidir. Sağlık çalışanları döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlamaktadırlar.

Küçüle küçüle gözle bile görünmeyecek seviyeye gelen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle çalışanlar mağdur olmaktadırlar. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışana hakkını ödemeyenlerin omzundadır.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına ve İlimiz idarecilerine sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: