Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Yılmaz, Ünye’ye 3 Yılda 75 Milyon Yatırım Yapıldı

Başkan Yılmaz, Ünye’ye 3 Yılda 75 Milyon Yatırım Yapıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesinin sosyal projelerinden biri olan Ünye Fevzi Çakmak Sosyal Tesisleri, düzenlenen törenle hizmete girdi. Hayata geçirilen projeyle birlikte, vatandaşların el becerilerini geliştirip el emeği ürünlerini sergileyebileceği, farklı sosyal organizasyonlar yapabileceği, sportif faaliyetlerde bulunabileceği ve çocukların gönüllerince oynayıp rahat nefes alabileceği çok amaçlı bir yaşam alanı ortaya çıktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından, Kur’ân-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış programına Başkan Enver Yılmaz ve eşi Yeter Yılmaz, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, AK Parti Ordu İl Başkanı Av. Uğur Çelenk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Civelek, Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olğun, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Başkan Yılmaz, “Ünye ilçemiz, bizim siyasetteki ilk göz ağrımızdır. Hayata geçirdiğimiz yatırımlarla birlikte burada yaptığımız açılış da bunun göstergesidir” dedi.

Büyükşehir olmadan önce, Ünye’de 1 km dahi sıcak asfaltın olmadığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz’ın konuşmasında yer verdiği bazı satır başları ise şöyle:

ÜNYE’YE 3 YILDA 75 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK

Ünye ilçemize 13 milyon TL su ve 117 km asfalt yol yaptık. Büyükşehir olmadan önce ilçemizde hiç sıcak asfalt yoktu. Ulaşım yatırımlarımız kapsamında 33 km sıcak asfalt ve 87 km asfalt yol olmak üzere toplam 117 km asfalt yol inşa etmiş olup, 3 yılda yola yaptığımız yatırım 29 milyon TL’dir. Bu yıl sonu itibarıyla 14 ilçemize verdiğimiz asfalt sözünü yerine getireceğiz. Bu bölgelerimizdeki ekiplerimizi de Ekim ayı itibarıyla Ünye’ye getirerek burada çalışmalara devam edeceğiz.

Ünye Belediyemizin yıllık bütçesi 80 milyon TL olup, ilçemize İl Özel İdare döneminde ayrılan yıllık ödenek 5 milyon TL iken, bugün itibarıyla 3 yılda 75 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Ünye ilçemiz bizim siyasetteki ilk göz ağrımızdır. Hayata geçirdiğimiz yatırımlarla birlikte burada yaptığımız açılış da bunun göstergesidir.

YUNUS EMRE KURULUŞ GENÇLİK KAMPI

Yunus Emre Kuruluş Gençlik Kampımızda yaz ayı boyunca gençlerimize yönelik kamp hizmeti sunduk. Bu hizmeti ülke genelinde yapan sadece iki Büyükşehir Belediyesi var ve bunlardan biri de Ordu ilimizdir.

KADINLAR PLAJI

Altınordu’nun yanı sıra Fatsa ve Ünye ilçelerimize kadınlar plajı yaptık. Ağustos ayı itibarıyla yaz dönemi boyunca rekor bir sayıya imza atarak 50 bin bayan vatandaşımızı bu plajlarımızda ağırladık.

AKILLI BİSİKLET UYGULAMASI

Ünye’mizde 5 bin 700 m’lik güzergâhta 4 adet akıllı bisiklet kiralama terminali, 55 adet akıllı park ünitesi, 32 adet akıllı bisiklet ve 4 adet akülü engelli aracı şarj istasyonuyla hizmet vermeye başladık.

ÜNYE SAHİL CADDESİ CEPHE İYİLEŞTİRME PROJESİ

Dış Cephe İyileştirme Projemiz kapsamında, Ünye Jandarma Komutanlığı ile Ünye Eski Devlet Hastanesi arasında 4 km’lik alanda 180 binanın cephe iyileştirilme çalışması yapılıyor.

ÜNYE DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI

Büyükşehir Belediyemiz öncesinde Ünye’mizde doğal gaz yatırımı yoktu. İlçemize toplam 48 km çelik hat döşeyerek 6 bin potansiyel aboneye ulaştık. Yatırım miktarı ise 10 milyon TL. Ünye-Çınarlık-Kaledere ve Atatürk Mahalles’nin bir kısmını doğal gaza kavuşturduk. 2017 yılında ise 10 milyon TL’lik daha doğal gaz yatırımı yapacak ve Atatürk, Kaledere-Çamurlu ve Fevzi Çakmak Mahallesi’nin tamamını doğal gaz ile buluşturacağız.

ORDU İL GENELİ DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI

2007–2014 yılları arasında Ordu’da doğal gaz abone sayısı 63 bin iken, biz 3 yılda 27 bin aboneye ulaşarak 90 bin haneye doğal gaz ulaştırdık. 7 yıllık bu süreçte ilimizde doğal gaza 28 milyon TL’lik yatırım yapılırken, biz 3 yıllık süreçte 42 milyon TL’lik doğal gaz yatırımı gerçekleştirdik. 2017 yılında ise 22 milyon TL doğal gaz yatırımıyla birlikte doğal gaza toplam 64 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz.

ÇÖPE KALICI ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Altınordu Soya Fabrikası bölgesine 35 sene çöp döküldü ve kimsenin sesi çıkmadı. Bizler ise kalıcı çözüm ortaya koyuyoruz. Ünye’ye çöp toplama alanı yapmıyoruz. Türkiye’nin çimento fabrikası olan tüm illerinde bu fabrikalar, çöpü tüketen yerler olmuş. 20 milyon TL’lik yatırım ile Ünye Çimento, tesislerini yaptı ve getirdiği çöpü de burada yakıyoruz.

Ünye ilçemizin hiçbir noktasında çöp döküm ve düzenli depolama alanı oluşturmuyoruz. Cevizdere mevkiinde Büyükşehir Belediyemize ait 80 dönüm alanın daha önce kömür deposu olarak kullanılan 2 dönümlük kısmına çöp ayrıştırma tesisi yapıyoruz. 10’a yakın ilçemizin çöpü Altınordu’ya taşınıyor ancak burada çöpler depolanmayıp ayrıştırılıyor. Ünye’de de sistem bu şekilde olacak. Mekanik ayrıştırma tesisimizin işletmeye alınmasıyla birlikte 7-8 ilçemizin çöpünü, aktarma istasyonlarında toplayacak ve tırlarla bu tesisimize getireceğiz. Burada toplanan atıklar, tesisimizde işlenecek, geri dönüşüm malzemeleri ayrıştırılacak ve Ünye Çimento Fabrikasına ATY hammaddesi olarak gönderilecek. Geriye kalan organik atıklar ise boyutlandırma ve homojenizasyon işlemlerinin ardından, nihai olarak bertaraf edilmek üzere Çaybaşı ilçemizde kurulması planlanan biyometanizasyon ve biyokurutma tesisine gönderilecek. Ünye’mizde bir gün dahi çöp stoklamayacak, ülkemizin hatta dünyanın kullanmış olduğu sistemi burada da kurmuş olacağız.

ÜNYE S PLAKA İHALESİ 5 EKİM’DE YAPILACAK

Altınordu ve Fatsa ilçelerimizde çözüme kavuşturduğumuz S plaka konusunda Ünye’mizde de bazı sorunlar yaşadık. Biz sunulan önerileri de kabul ederek tamam demiştik. Buna rağmen bu koşullar da kabul edilmedi. Şimdi ise ‘5 Ekim’de taksit sayısını da artırarak ihaleye çıkalım’ denildi. İnşallah 5 Ekim’de ihaleyi gerçekleştireceğiz.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN ÖDÜL ALDIK

Bu çalışmalarla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en temiz deniz, en temiz hava ve en temiz suyun olduğu ilin Ordu olduğunu tescilledi ve bize plaket verdi. Bizler de bununla gurur duyuyoruz.

BUGÜN SÖZ VERDİĞİMİZ BİR ESERİ DAHA HİZMETİNİZE SUNUYORUZ

Böyle bir projeyi hayata geçirmekten son derece mutluyuz. 600 m2si kapalı alan olan projemiz kapsamında, sosyal tesis binası, çocuklar için oyun parkı, spor alanları, kamelyalar, oturma grupları ve peyzaj donatı elemanları yapılacak. Sosyal tesis binamızda kafeterya, bilgisayar dersliği, kurs alanı, sergi alanları ve çok amaçlı salon yer alıyor. Biz bugün söz verdiğimiz bir eseri daha sizlerin hizmetine sunuyoruz.

ÜNYE KAYMAKAMI GÜNEY, “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney de bir konuşma yapıp, geçmişte kırsal bölgelerden şehirlere yaşanan göç sonucunda insanların kentlerde sosyal ortamlar aramaya başladığını söyleyerek, “Bu talepleri o dönemlerde yerine getirmek hayli zordu. Bugün ise hükümetimiz, kentsel dönüşüm uygulamaları ile insanca yaşanabilir şehirler inşa ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerden gelen belediyecilik hizmetleri ve edinilen tecrübe bugün tüm yurtta kendini göstermektedir. Kültürümüzün motiflerini de yansıtan bu güzel eseri hayata geçiren başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “HAYALDİ GERÇEK OLDU”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise yaptığı konuşmada, geçmişte Destek Hizmetleri Müdürlüğünün şantiyesinin bulunduğu alanın çok şikâyet aldığını söyleyerek, “Biz de bu şikâyetlere karşılık ‘Yıkar temiz hâle getiririz’ demiştik. Sayın Başkanımız Enver Yılmaz’dan buraya bir sosyal tesis yapılması talebinde bulunduk ve kendisi verdiği sözü yerine getirdi. Hayaldi gerçek oldu. Öncelikle Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Fevzi Çakmak Mahallemizin sınırları içerisinde birçok yatırımı, ilerleyen zaman diliminde göreceğiz. Fevzi Çakmak, artık değişim ve dönüşümün adresi olacak. İmar planlamaları kapsamında, mahallemizde 350 dairelik sosyal konut da yer alacak. Biz Ünye’mizin her tarafına dokunmaya devam edeceğiz. Ünye 21. yüzyıla kendini hazırlayan bir şehir olacak” diye konuştu.

Tören, protokolün katılımı ile açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: