• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Başkan Akarsu, Fındık hasadı Öncesi Üreticileri Uyardı.

Başkan Akarsu, Fındık hasadı Öncesi Üreticileri Uyardı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, yakın tarihte başlanacak olan Fındık hasadı öncesi üreticileri uyardı. Başkan Selami Akarsu, ilimizde ve bölgemizde çok kısa süre sonra başlayacak olan Fındık hasadı öncesi bir takım uyarılarda bulunarak şu açıklamayı yaptı; “Çiftçilerimiz fındık hasadına bizimde içinde bulunduğumuz komisyonun belirleyeceği tarihten önce başlamamasını istiyoruz. Son bir haftadır Ziraat Danışmanı Ziraat […]

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, yakın tarihte başlanacak olan Fındık hasadı öncesi üreticileri uyardı.

Başkan Selami Akarsu, ilimizde ve bölgemizde çok kısa süre sonra başlayacak olan Fındık hasadı öncesi bir takım uyarılarda bulunarak şu açıklamayı yaptı; “Çiftçilerimiz fındık hasadına bizimde içinde bulunduğumuz komisyonun belirleyeceği tarihten önce başlamamasını istiyoruz. Son bir haftadır Ziraat Danışmanı Ziraat Mühendisi ve Teknik elemanlarca arazide yapılan araştırmalara göre fındığın daha yeni olgunlaşmaya başladığını görüyoruz. Bu çalışmalar neticesinde Fındık toplama tarihini belirleyecek olan komisyon toplanacak ve bir karar alacak. Üreticilerimizin bu alınacak olan karara uymasını istiyoruz. Bu karar doğrultusunda belirlenen tarihlerde fındık ürünlerini hasat edebilirler” dedi.

Fındık hasadı esnasında alınması gereken bir takım tedbirlerin de olduğunu söyleyen Başkan Selami Akarsu; “Bu sezon fındık rekoltesinin bazı bölgelerde yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Buna rağmen yine de beklenenin altında bir rekolte çıkma ihtimali çok yüksek gözükmektedir. Bizim teknik ekiplerimizin yaptığı inceleme sonucunda, fındık rekoltesinin yüksek olduğu bahçelerde fındığın yeterince içini dolduramadığı, küllenme hastalığı gibi bir takım hastalıklara mağruz kaldığı görülmektedir. Bu da rekolteyi etkileyecektir. Üreticilerimiz hasat esnasında, fındığı olgunlaşmadan hasat etmemeli, toplama, nakil etme, kurutma ve depolama esaslarına uymalı. Fındık üreticilerimiz fındığın hasadından depolama sürecine kadar alacağı önlemler sayesinde, ürün kaybı, rekolte kaybı, aflatoksin gibi oluşumların önüne geçmiş olacaktır” dedi.

Başkan Selami Akarsu, Ordu’nun, Bölgenin ve Türkiye’nin kazanacağı bol kazançlı bereketli bir sezon dileyerek; “Üreticilerimize bol kazançlı bir sezon diliyorum. Bu sezonda üreticilerimizin daha dikkatli olmalarını, özellikle hasat sonrası fındıklarını emanete bırakmamaları konusunda daha dikkatli olmalarını diliyorum” dedi.

Öteyandan, Fındık Toplama komisyonu tarafından alınacak kararları da fındık üreticilerine bildireceklerini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır