Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Akkuş’a KYK Yurdu Müjdesi

Akkuş’a KYK Yurdu Müjdesi

Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Ordu Üniversitesi Akkuş Yüksek Meslek Okulu’nda öğrenim gören öğrenciler için çok sevindirici bir haber verdi. Akkuş çok yakın bir zamanda KYK yurduna kavuşacak.

Barınma sorunu birçok il ve ilçede üniversite öğrencileri için kabusa dönüşebiliyor. Bilhassa, 15 Temmuz’dan sonra devlete ait bir yurtta kalmak öğrencilerin birinci önceliği haline geldi. Fakat birçok il ve ilçede devlete ait KYK yurtları halen yetersiz ve öğrenciler KYK yurtlarında kalabilmek için adeta birbirileriyle yarışıyorlar. Tüm bu sorunlar karşısında Akkuş’a 80 kişilik kapasiteye sahip bir KYK kız yurdunun açılacak olması Akkuş Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrencileri çok sevindirecek. Buna göre, 2018’de yapılacak olan ilk yurt yerleştirmelerinde Akkuş’taki kız öğrenciler için barınma sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak.

Bu konuda bir açıklama yapan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Türkiye’nin birçok yerinde üniversite öğrencilerinin yaşamış olduğu barınma sıkıntısının Akkuş Meslek Yüksek Okulu’nunda öğrenim gören öğrenciler için de söz konusu olduğunu, bol kar yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olan Akkuş ilçesinde evlerin soba ile ısınıyor olmasının bu çileyi daha attırdığını ifade ederek şunları söyledi.

Bugün Akkuş Meslek Yüksek Okulu’nun bulunduğu arazi SEKA fabrikası ve arazisi iken Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının kararı ile Milli Eğitim Bakanlığına, daha sonra da Ordu Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Bu arazi içerisinde lojman olarak kullanılan ve her katı 210 metrekareden oluşan 4 katlı binanın KYK’ya devredilmesi ve kız öğrenci yurdu olarak kullanılması için çalışma başlatmıştık. Fakat Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kararına bağlı olan bu durum uzun zamandan beri çözüme kavuşturulamıyordu. Plan ve Bütçe Komisyonunda 2018 bütçesinin görüşülmesi esnasında bu konuyu bilhassa gündeme getirmiş ve Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a bu konunun önemini ve aciliyetini arz etmiştik. Sağ olsunlar bu konuyla bizzat ilgilenerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığından kararın çıkmasını temin ettiler. Bundan sonra başbakanlık makamına ulaşan kararın onaylanmasını için de Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a da konuyu bizzat anlattık. Başbakanımızın imzasıyla da Akkuş KYK yurdu ile ilgili tüm süreç 30.01.2018 tarihi itibariyle tamamlanmış oldu. En az 80 kişilik kapasiteye sahip olacak olan bu yurdun açılmasıyla birlikte inşallah Akkuş’ta yükseköğrenimde bulunan hiçbir kızımız barınma sorunu yaşamayacak. İsteyen tüm kız öğrencilerimiz Akkuş’un ilk KYK yurdu olan bu yerde devletimizin güvencesiyle pırıl pırıl bir yurtta huzur içerisinde kalarak devletimize ve aziz milletimize çok güzel hizmetler sunmak için kendilerini yarının dünyasına hazırlayacaklar.’

Yapmış olduğu açıklamada, kültürel mirasımıza hak ettiği değeri veren, yaşanan hayatı ilmi ve dini gerçeklere göre yorumlayabilen ve bilimsel verilerden  yararlanarak problemlere çözüm üretebilen bir gençliğin önemine de vurgu yapan Ergün Taşcı, ‘Sahih bilgiyi içselleştirerek kendini geliştirmeye ve erdemli olmaya çaba gösteren, dini mirası özümseyen ve insanlığa yararlı olacak her türlü yeniliğe ve sürekli gelişmeye açık olmanın gerekliliğine inanan bir nesil yetiştirmek en öncelikli hedeflerimizdendir. Bu hedeflere ulaşmak için öğrencilerimizin önündeki tüm fiziki engelleri kaldıracak ve onların tam manasıyla ilim ile meşgul olabileceği bir ortamı hazırlamaya gayret edecek ve Bugün Akkuş’ta olduğu gibi Ordu’nun her ilçesinde öğrencilerimizin refahını temin edecek hizmetleri hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: