Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da Fındık Rekoltesi Düşük Çıktı

Ordu’da  Fındık Rekoltesi Düşük Çıktı
  • EKONOMİ / GÜNCEL
  • 09 Temmuz 2021
  • Ordu’da Fındık Rekoltesi Düşük Çıktı için yorumlar kapalı
  • 117 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu’da, 2021 yılı tahmini fındık rekoltesi, geçen yıldan 28 bin tonluk düşüşle, 167 bin 300 ton olarak açıklandı.

Rekolte tespit çalışmalarının tamamlanması sonrası makamında bir basın toplantısı yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık rekoltesinde geçen sezona göre 28 bin tonluk düşüş yaşandığını ve bu nedenle fındık fiyatlarının 30 TL’nin altında olmaması gerektiğini ifade etti.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü öncülüğünde paydaş kuruluşların temsilcileriyle belirlenen rekolteye ihracatçıların şerh koyduğunu belirten Atakan Akça, şunları söyledi;

“Gidilmedik yer, nokta bırakılmadı. Bugün itibariyle resmileşen Ordu ilinin rekoltesi 167 bin 300 tondur. Geçen seneki rekolte 195 bin ton olarak açıklanmıştı. Bu seneki rekolte geçen seneki rekoltemizden 28 bin ton daha düşük tespit edildi. Bu karar imza altına alındı.

İhracatçılar şerh koydu

Aldığımız bilgilere göre, ihracatçı arkadaşlar bu rekolteye bir şerh düşmüşler. Rekoltenin 200 bin ton gerçekleşeceğiyle ilgili bir söylemde bulunmuşlar. Biz her zaman söylüyoruz; resmi rekolte Tarım İl Müdürlüğü’nün öncülüğünde oluşturulan komisyon tarafından belirlenir. Dolayısıyla bu oluşan rekolte resmidir. Artık bunun bir dönüşü yoktur” dedi.

“30 liradan aşağı kurtarmaz”

Rekoltedeki yaşanan düşüşün Şubat ayında yaşanan zirai dondan kaynaklandığını da belirten Atakan Akça, rekoltedeki düşüş nedeniyle fındık fiyatının en az 30 lira bandında oluşması gerektiğini de belirterek, “Doğu Karadeniz’i kapsayan bir maliyet analizi yaptık. Bu da 22 lira 85 kuruştu. Bunun üzerine bir refah payı koyarak 30 TL’nin altında oluşacak bir fiyatın üreticiyi memnun etmeyeceğini dile getirdik. İnşallah üreticiyi memnun edecek bir fiyat açıklanacaktır” diye konuştu.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ