Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da Fındık Rekolte Çalışmaları Devam Ediyor

Ordu’da Fındık Rekolte Çalışmaları Devam Ediyor
  • EKONOMİ / TARIM
  • 01 Temmuz 2020
  • Ordu’da Fındık Rekolte Çalışmaları Devam Ediyor için yorumlar kapalı
  • 1.794 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 2020 yılı fındık rekoltesini tespit etmek amacıyla 19 ilçede 400 noktada sayım yapılması için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

İl Müdürü Kemal Yılmaz, “ “İlimizde 125 bini aşkın üreticimiz tarafından üretilen ana ürünümüz fındıkta en doğru rekolte tahminini yapmak amacıyla fındık rekolte tahmin komisyonu sahada çalışmalarına geçen hafta itibariyle başladı. İlk olarak sahil kesimde çalışmalara başlayan komisyonumuzu Ünye ilçemizde ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde inceledik” dedi.

Fındık rekolte tahmin komisyonunun çalışmalarını titizlikle yürüttüğünün altını çizen İl Müdürü; “Komisyon en doğru tahmini yapabilmek için çalışmalarını büyük bir hassasiyetle yürütüyor. Hastalık ve zararlıların fındıkta yapmış olduğu etkiler dikkate alınarak sayım işlemleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca ilimizde lokal alanlarda gerçekleşen soğuk ve dolu zararı da göz önünde bulundurularak rekolte belirleniyor” ifadelerine yer verdi.

Sayım işlemlerinin ilimiz genelini yansıtacak şekilde 400 noktada yapıldığını vurgulayan İl Müdürü; “Fındık rekolte tahmin komisyonu sahil kesimde çalışmalarını tamamladı. Bunun devamında çalışmalar orta kesimde devam edecek ve orta kesimden sonra yüksek kesimlerde rekolte tespitine yönelik çalışmalar yapılacak. Komisyonumuz 400 noktada sayım yaparak ilimizin tamamını ve mevcut tüm çeşitleri tam olarak temsil edecek şekilde sayımlar yapmakta ve gerçeğe en yakın sonuca ulaşmaya çalışmaktadır. Çünkü sayım yapılan nokta ne kadar fazla ise doğru sonuca ulaşmak o kadar mümkün olacaktır.” şeklinde konuştu.

Komisyonda sektördeki tüm paydaşların temsilcilerinin olduğunu belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Rekolte tahmin çalışmaları sektördeki tüm paydaşların yer aldığı komisyon marifetiyle yürütülmektedir. Temmuz ayının 10’una kadar bu çalışmalar tamamlanmış olacak ve bu çalışmalardan elde edilen tahmini rekolteyi Bakanlığımıza bildirmiş olacağız. Her zaman olduğu gibi bu sene de rekoltede en doğru sonuca ulaşmayı amaçlıyoruz. Arkadaşlarımız son derece hassas ve titizlikle çalışmalarını yürütüyorlar. Bu komisyona katkı veren tüm kuruluşlara, sivil toplum örgütleri ve onların çok değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki komisyonumuz en doğru tespiti yapacak ve 2020 rekoltesini en sağlıklı şekilde ortaya koyacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ