Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Başkan Akça, fındıkta sıcak hava tehlikesi

Başkan Akça, fındıkta sıcak hava tehlikesi
  • EKONOMİ
  • 29 Ocak 2021
  • Başkan Akça, fındıkta sıcak hava tehlikesi için yorumlar kapalı
  • 1.079 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, hava sıcaklıklarının hala mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, “Bu şekilde devam ederse Mart ayının başlarında olabilecek bir don fındığın veriminin düşmesine, kalitesinin azalmasına sebep olabilir.” dedi.

Aralık ile Ocak ayının 15’ine kadar hava sıcaklıklarının çok yüksek gittiğini ve bu durumun fındık için tehlikeli olduğunu aktaran Akça, ardından kar yağıp soğuklama olduğunu ancak havaların yeniden mevsim normallerinin üstüne çıktığını dile getirdi.

“Fındık dinlenemiyor”

Kış aylarındaki sıcaklıkların fındık için iyi olmadığını söyleyen Akça; “Dünyada da son 10 senede değişen bir küresel iklim değişikliği var. Bunların yavaş yavaş etkilerini görüyoruz. Bizim bölgemizde de sıcaklıkların son dönemde arttığına şahit olduk. 3-4 yıldır mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, bu yıl da Aralık ayı ile Ocak ayının ilk haftasında en az 10 derece daha fazlaydı. Fındığı verecek olan dalların bu aylarda uyuyup, dinlenmesi gerekirken, hiç dinlenmeye geçmeden tekrar faaliyetinin devam ettiğini görüyoruz. Çünkü püsler açtı, karanfiller uç vermeye başladı. Hava sıcaklıkları yine mevsim normallerinin üzerinde seyrederse, Mart ayının başlarında olabilecek bir don fındığın veriminin düşmesine, kalitesinin azalmasına sebep olabilir.” dedi.

“Yağışlı gitmesi daha iyi olur”

Havaların sıcak gitmesinin ardından Ocak ayının 15’inden sonra kar ve yağmur yağdığını ve bu yağışların fındık için iyi olduğuna dikkati çeken Akça; “Ancak sonrasına baktığımız zaman hava sıcaklıkları yine mevsim normallerinin üzerine çıktı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, bölgemizde fındık, ürününün uyanmasına ve fındığın oluşacak karanfilinde açmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden havaların özellikle bu dönemde soğuk ve yağışlı gitmesi fındık açısından daha yararlı olur.”

Başkan Akça, fındık için don riskinin Mart ayı sonuna kadar olduğunu hatırlatarak, üreticilerin rahat edebilmesi için tarım sigortalarını yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

Ordu Hayat


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ