Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Tavuklar Altın Yumurtlayacak!

Tavuklar Altın Yumurtlayacak!
  • TARIM
  • 21 Ekim 2021
  • Tavuklar Altın Yumurtlayacak! için yorumlar kapalı
  • 80 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, yemin hammaddesinin yurt dışından ithal edilmesinden dolayı yumurta fiyatlarının sürekli arttığını belirterek, “Bu gidişle 2022 yılı içinde bir yumurta 2 lirayı bulabilir.” dedi.

Yumurta fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için öncellikle yemin Türkiye’de üretilmesi gerektiğini aktaran Uzunlar, bu sayede yem ithal edilmeyince yumurta fiyatlarının da sabit kalacağını söyledi.

“Kendi yemimizi kendimiz üretmeliyiz”

Yumurta fiyatlarının yükselme nedenini, yemin hammaddesinin yurtdışından gelmesinden kaynaklandığı söyleyen Uzunlar; “Bugün mısır ve içindeki diğer katkıları olsun hepsi yurtdışından geliyor. Dolar fırladığı zaman yem fiyatları da yukarı çıkıyor. Bu ister istemez dolara bağlı. Çünkü yurtdışına bağlı bir ülkeyiz. 30’lu koli yumurtalar, 35 lira ve üzerine satılıyor. Yem dışarıdan ithal edildiği için üreticiye yansıyor. Tabi üretici de fiyata yansıtmak zorunda kalıyor. Bunun önüne geçebilmemizin tek yolu; kendi yemimizi kendimiz üretmemizdir. Yeni kendimiz üretirsek fiyatlar yukarı çıkmaz. En azından yerinde durur.” diye konuştu.

“1 Yumurta 2 Lira olabilir”

‘Bundan 50 sene önce tarımda kendi kendine yetinen ülke olarak dünyada 6. sıradaydık. Şimdi baktığımızda her şeyi yurtdışından getiriyoruz. Bizim bir sürü ovalarda çiftçilerimiz var, bir sürü topraklarımız var. Onlar desteklense, kendi malımızı kendimiz üretsek yumurta bu kadar pahalanmaz’ diyen Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; ”

Ben iddia ediyorum; bu gidişle yumurta 2022 yılı içinde 2 lirayı bulur, hatta daha da üzerine çıkabilir. Bir koli yumurta 60 lira olabilir. Her zaman zam geliyor. Şöyle ki; ben bir sene önce 155 liraya aldığım yemin çuvalını şimdi 200 liraya alıyorum. 1 yılda %50 civarında bir zam az değil. Üreticinin burada karı yok. Üretici ne yapsın yem yediriyor. Bizde Allah’tan serbest sistem var hayvan bahçede yayılıyor, ot yiyor bu sebeple biraz karlıyız. Ama sanayi türü dediğimiz kafes yumurtacılığı yapanlar, 24 saat mecbur yem yedirmek zorundalar.”

Uzunlar, yumurta fiyatlarının sürekli artışının önüne geçilmesi için yem desteği ve uzun vadeli faizsiz kredi imkanı sağlanmasını istedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ