Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da aşılama çalışmaları devam ediyor

Ordu’da aşılama çalışmaları devam ediyor
  • TARIM
  • 29 Ekim 2020
  • Ordu’da aşılama çalışmaları devam ediyor için yorumlar kapalı
  • 169 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu’da 2020 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Aşılama çalışmalarının yanı sıra buzağılara küpeleme ve yapılması gereken rutin aşılarda yapılıyor.

Hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında tüm illerde her yıl büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı düzenli olarak aşılanmaktadır.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz Altınordu Altınordu Karacaömer mahallesinde yürütülen şap aşılaması çalışmalarına bizzat katılarak kampanya hakkında açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Şap aşılaması ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa uygulanmaktadır. İlkbahar şap aşılama kampanyasında hayvan varlığımızın yüzde 89.6’sı aşılanmış ve aşılama kampanyası başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Aşılama çalışmaları ile hayvan sağlığının korunması amaçlanmakta aynı zamanda yapılan küpeleme çalışmaları ile hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınmaktadır.”

Sonbahar şap aşılama kampanyasının ilimizde devam ettiğini belirten İl Müdürü “Bugüne kadar 70 binin üzerinde büyükbaş hayvanın aşılama işlemi tamamlanmış olup İl/İlçe Müdürlüğünde görevli toplam 92 Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyeni tarafından yaklaşık 40 araç ile bizzat işletmelere gidilerek işletmelerde hayvanlara aşı uygulamasına devam edilmektedir.” dedi.

Ordu 35 bin civarında büyükbaş hayvan işletmesi bulunduğunu belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Bu işletmeler aşılama çalışmaları kapsamında yılda en az 2 kere ziyaret edilerek hem işletmedeki hayvanlar aşılanmakta hem de hayvanlar sağlık taramasından geçirilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.

 


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ