Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Türk filmleri haftası Bişkek’te başladı

Türk filmleri haftası Bişkek’te başladı
  • KÜLTÜR SANAT
  • 18 Ekim 2021
  • Türk filmleri haftası Bişkek’te başladı için yorumlar kapalı
  • 94 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliğinin desteği ve Yerli Düşünce Derneğinin organizasyonunda düzenlenen 5. Türk Filmleri Haftasının açılışı Bişkek Manas Sinema Salonu’nda yapıldı.

Yerli Düşünce Derneğinin Genel Başkanlığını da yapan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun ev sahipliği yaptığı geceye; Kırgızistan Kültür Bakanı Azamat Camankulov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan, 7. Koğuştaki Mucize filminin başrol çocuk oyuncusu Nisa Sofia Aksungur, Aşkın Ömrü filminin oyuncusu Tuğba Ünsal ve çok sayıda yönetmen ve yapımcı katıldı.

TÜRK FİLMLERİ HAFTASI İKİ KARDEŞ ÜLKEYİ BİRBİRİNE DAHA DA SIKI BAĞLAYACAK

Bu yıl 5.’si düzenlenen etkinlikte konuşma yapan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türk Filmleri Haftalarının iki kardeş ülkeyi birbirine daha da sıkı bağlayacağını ifade etti.
Gündoğdu sözlerine, Türk Dünyası Sinema Fonu oluşturulması gerektiğini, Türk dünyasından yönetmenlerin ve yapımcıların yapıtlarını öne çıkarmak için Türk Dünyası Sinema Fonu’nun kurulmasını ve Türk sinema sektörünün bütçesinin artırılmasını TBMM bütçe görüşmelerinde gündeme getireceğini belirterek devam etti.

GÜNDOĞDU’dan KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI AHMET MİSBAH DEMİRCAN’a TEŞEKKÜR

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ni organize eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a da teşekkürlerini iletti.

KIRGIZİSTAN SİNEMA SEKTÖRÜ TÜRKİYE’deki YAPIMLARI ÖRNEK ALMALI

Etkinlikte konuşma yapan Kırgızistan Kültür Bakanı Azamat Camankulov, “Türkiye halkı ile Kırgız halkları dili, dini, kültürü ve tarihi bir olan kardeş halktır. Türk kardeşlerimizi ata yurdunda selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.
Camankulov sözlerine, Kırgızistan sinema sektörü Türkiye’deki yapımları örnek alması gerektiğini düşündüğünü belirterek “Kırgızistan mutlaka tecrübe edinmelidir. Bu tür filmler daha fazla gösterime girmeli. İki kardeş halkın çok sayıda ortak projesinin hayata geçeceğine inanıyorum.” Diyerek devam etti.

TÜRK FİLMLERİ HAFTASI İKİ ÜLKENİN YAKIN İŞ BİRLİĞİNİN ÖRNEĞİDİR

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türk Filmleri Haftası’nın iki kardeş halkın kültürel yakınlığını gösteren bir faaliyet ve iki ülkenin yakın iş birliğinin örneği olduğunu belirtti.

20 EKİM ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SİNEMASEVERLERLE

Etkinliğin açılış töreni, katılımcılara plaket, yapımcı ve oyunculara hediyelerin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.
20 Ekim Çarşamba günü sona erecek olan 5. Türk Filmleri Haftası’nda 7. Koğuştaki Mucize, Pota, Mavzer, Aşkın Ömrü ve Rafadan Tayfa Göbeklitepe (Animasyon Film) filmleri sinemaseverlerle Manas Sinema Salonu’nda ücretsiz buluşacak.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ