Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da Körğüşü adlı oyun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sahne alacak.

Ordu’da Körğüşü adlı oyun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sahne alacak.
  • KÜLTÜR SANAT
  • 01 Aralık 2021
  • Ordu’da Körğüşü adlı oyun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sahne alacak. için yorumlar kapalı
  • 111 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı, Osman Çakmak’ın yönettiği Körğüşü adlı oyun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Ordu Üniversitesi Kampüsündeki salonda sahne alacak.

Ordu Sakatlar Derneği’nin sosyal sorumlukluk kapsamında yürüttüğü çalışmalardan biri olan oyuna, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu Belediyesi ve Ordu Üniversitesi’de destek oluyor.

Günümüz ekonomik şartlarına da denk düşen oyun, Anadolu ahlak ve geleneklerinin yoksullukla nasıl dejenere olabildiği işleniyor. Oyunda, her ne kadar gelenekselin dejenere edildiği gösterilse de, aslında anadolu kültürünün her şeye rağmen derinlerde saklı olan insani ve ahlaki değerleri bozamadığını da ortaya koyuyor.

Oyunla ilgili bir açıklama yapan Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gülseren, bunun farkındalık oluşturmak ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu söyledi. Gülseren; ”Ordu’da tiyatro kültürü çok eskilere dayanıyor. 100 yılı aşkın bir tiyatro geleneği olan ilimizde tiyatroyla tanışmayan, onunla ilgilenmeyen hemen hemen kimse yoktur. Biz yıllar önce engelli arkadaşlarımızında tiyatro kültürü ve geleneğinin içinde olması için sürekli mücadele ettik. Bu konuda çok mesafe aldık. Ancak pandeminin olumsuz etkilerinden vücut dirençleri yetersiz olan engellileri korumak için bu yıl oyunumuza engellileri dahil edemedik. Bunun yerine engelli aileleriyle birlikte oyunumuzu sergiliyoruz. Amacımız, hem kaynaşmayı pekiştirmek, hem de geleneksel hale getirdiğimiz tiyatro kültürünü ara vermeden devam ettirmek. Gelecek sezondaki oyunlarımızı ağırlıklı olarak engelliler ve aileleriyle sürdüreceğiz.

Biz bu geleneği ve kültürü sürdürmek, yaşatmak istiyoruz. Bu amaçla Osman çakmak ve Ali Kemal TANDOĞAN hocalarımızla yoğun bir çalışmanın içine girdik. Oyunumuzun kadrosu çok geniş ve oyun çok güzel. Özveri ve gönüllülük temelinde zamanlarını ayıran bir ekip olduk. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ilk oyunumuzu sahneye koyacağız. Başta engelli dostlarımız olmak üzere herkesi oyunumuza bekliyoruz. Oyunumuz 3 Aralık Cuma günü saat 16.00’da Ordu Üniveritesi Kampüsünde bulunan salonda oynayacağız.” dedi.

Gülseren, öz kaynak yetersizliğine de dikkat çekerek, kamu kurumlarının altyapısından yararlanmanın hayati derecede önemli olduğuna vurgu yaptı. ”Biz gönüllülük temelinde boyumuuzu aşan projelerein altına giriyoruz. Ama taktir edersinizki kaynaklarımız sınırlı ve tiyatro projesini sürdürebilmek için kamunun gücüne ihtiyacımız var. Bize altyapılarını kullandırsınlar istiyoruz. En azından salon tahsisinde destek olsunlar”

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda onlarca oyunu yönetmiş, 47 yılını tiyatroya vermiş yönetmen Osman Çakmak ise, oyunla ilgili bilgi verirken, amatör ruha vurgu yaptı. Çakmak; ”Oyuncu kadromuz tamamen amatör ve hiç bir beklentimiz olmadan amatör ruhla çalışıyoruz. Kadromuzda profesyonel oyuncu sadece Ali Kemal Tandoğdu var. Kalabalık bir kadromuz var ve bütün arkadaşlarımız özveri ve sabırla çalışıyor. Onlara buradan teşekkür etmek istiyorum.

Bizim bu oyun serüvenimiz Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gülseren hanımefendinin talebiyle gelişti. Bu çalışmamız tamamen gönüllülük temeline dayalı. Çünkü içimizde tiyatro aşkı var. Yüz yılı aşkın süredir Ordu’yu kuşatan bu tiyatro kültürü, içinden geldiğim için benimde bir yaşam biçimim. Oyunu seçerkende günümüz ekonomik koşullarına uygun olmasını istediğim için Tuncer cücenoğlu’nun yazdığı ”Kördöğüşü” oyununu tercih ettim. Oyun bir ailenin hikayesini, iç çelişkilerini, ekonomik bunalımlarından çıkış serüvenini anlatırken, aslında bir toplumsal sürecide göz önüne seriyor. Bu bakımdan çok önemsiyorum ve herkesin bu oyunu izlemesini öneriyorum.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ