Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Belgeler ve Tanıklıklarla Kurtuluş Savaşında Ordu ve Rüsumat Gemisi kitabı Ordularla bluştu

Belgeler ve Tanıklıklarla Kurtuluş Savaşında Ordu ve Rüsumat Gemisi kitabı Ordularla bluştu
  • KÜLTÜR SANAT
  • 06 Aralık 2021
  • Belgeler ve Tanıklıklarla Kurtuluş Savaşında Ordu ve Rüsumat Gemisi kitabı Ordularla bluştu için yorumlar kapalı
  • 101 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

İbrahim Dizman, Hikmet Pala ve Selçuk Şen’in birlikte yazdıkları; “Belgeler ve Tanıklıklarla Kurtuluş Savaşında Ordu ve Rüsumat Gemisi” isimli kitabın imza günü;  Ergin Karlıbel Vakfı’nın desteği ile Atlıhan Otel’de yapıldı.

İmza gününe iş ve siyaset dünyasından yüzlerce kişinin katıldığı; “Belgeler ve Tanıklıklarla Kurtuluş Savaşında Ordu ve Rüsumat Gemisi” isimli kitapta, ATASE ile çeşitli arşivlerden alınan ve ilk kez yayınlanan belgelere dayanarak bölgeye büyüteç tutuyor. Kurtuluş Savaşı sırasında kentteki örgütlenme ve direniş çabaları; halkın yaşadığı yoksunluklar tanıklar ve belgelerle dile getiriliyor.

Bir direnişin sembolü

Rüsumat No: 4 adlı küçük gemi, Sovyetler Birliği’nden alınan silah ve cephaneyi, İngiliz ve Yunan savaş gemilerinden saklanarak İnebolu’ya taşıyanlardandı. 1921 Ağustosunda Ordu iskelesinde kıstırılmış; yükü boşaltılarak saklanmış, gemi de batırılmış ve düşmana teslim edilmemişti. Gemi sonra yeniden su yüzüne çıkarılmış, yüzdürülmüş ve görevine devam etmişti. Dünya denizcilik tarihine geçen bu olay da kitapta ilk kez kamuoyuna sunulan belgelerle hamasetten ve söylencelerden arındırılarak anlatılıyor.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ