Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

KİB’den Açıklama. Fındık Bademle Kıyaslanamaz…

KİB’den Açıklama. Fındık Bademle Kıyaslanamaz…
  • GÜNDEM / MANŞET / SAGLIK / TARIM
  • 06 Mayıs 2021
  • KİB’den Açıklama. Fındık Bademle Kıyaslanamaz… için yorumlar kapalı
  • 228 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Türk fındığının önemli bir kısmının yurt dışına ihracında rol oynayan Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği’nden modern tıpçılara uyarı geldi. Birlik tarafından yapılan yazılı açıklamada modern tıpçıların Covid 19 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde fındığın rakibi ithal kuruyemişler sayılırken halis muhlis Türk Malı fındığın görmezden gelinmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı belirtildi.

Fındığın anılan kuruyemişlere oranla bağışıklık sistemine katkısının çok daha fazla olduğuna dikkat çekilen KİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip SEVİNÇ imzalı yazılı açıklama şöyle:

“Bilindiği gibi bağışıklık sisteminin güçlü olması Covid-19 ile mücadelede çok önemli bir kazanım sağlamaktadır. Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz pandemi döneminde insanlar bağışıklık sistemini güçlendirici gıda, vitamin vs gibi maddelerin tüketimini artırmakta ve bu şekilde virüsten korunmaya çalışmaktadırlar.

Son zamanlarda bu konuda yapılan haberlerde veya uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tavsiye edilen gıdalardan bahsedilirken,  kuruyemişlerden sadece ithal birer ürün olan badem ve cevize yer verilmektedir. İçerdiği vitaminler ve bağışıklık artırıcı özellikler açısından bu ürünlerden hiçbir eksiği olmayan hatta fazlası bulunan yerli ve milli ürünümüz fındık, maalesef popüler tıp camiası tarafından görmezden gelinmektedir. Aslında fındıkta zaten arz fazlası sorunu bulunduğu ve tüketiminin artırılmasına şiddetle ihtiyaç duyulduğu da bilinen bir husustur.

Hemen hemen tamamı ithal olan ve fındığımızın hem Türkiye’de  hem de dış ülkelerde rakibi durumunda bulunan bu ürünlerin öne çıkarılması ve bu haliyle maalesef sık sık basında yer alması son derece üzücüdür!…  Dolayısıyla ilgililerin ve haber editörlerinin bu tür haberlere yer verirken çok dikkatli olmaları, yerli ve milli ürünümüz olan fındık aleyhine sonuçlar yaratacak bu tutumdan vazgeçmeleri ve Türk fındığını ön plana çıkarmaları arzu edilen ve beklenen bir durumdur.”

Bu açıklamanın ardından modern tıpçıların vücudumuzun bağışıklık sistemine ilişkin önerilerinde bir değişiklik olacak mı, birlikte göreceğiz. KİB’in bu açıklamasına fındık üreticilerinden de destek yağıyor.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ