Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

YAŞAD Projesi Ordu’da Uygulamaya Geçti

YAŞAD Projesi Ordu’da Uygulamaya Geçti
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 13 Nisan 2018
  • YAŞAD Projesi Ordu’da Uygulamaya Geçti için yorumlar kapalı
  • 408 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen “Yaşlıların Yaşam Alanlarında Desteklenmesi Projesi (YAŞAD)” için tanıtım töreni düzenlendi. Başkan Enver Yılmaz, 65 yaş üstü yaşlılara yönelik hazırlanan YAŞAD Projesi’nin içi hayır kokan bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye’de sadece 5 büyükşehirde uygulanacak olan projenin açılışı için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve eşi Yeter Yılmaz, Vali Yardımcısı Bayram Gale, Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Genel Sekreter Bülent Civelek, Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olğun, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, protokol üyeleri, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

İÇİ HAYIR KOKAN BİR PROJE

Törende bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, YAŞAD Projesi’nin içi hayır kokan bir proje olduğunu belirterek, “İçi hayır kokan bir projenin tanıtım toplantısında sizlerle bir arada olmaktan son derece mutluyum. Biz daha önce böyle bir çalışmayı zaten uyguluyorduk. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız da böyle bir proje açınca biz de daha fazla vatandaşımıza ulaşmak adına çalışmamızın kapsamını genişletmiş olduk. Projenin sahibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, koordinatörü Ordu Valiliği ve uygulayıcısı da Ordu Büyükşehir Belediyesidir” dedi.

PROJE 19 İLÇEDE UYGULANIYOR

Projenin 19 ilçede uygulandığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Projeyi 19 ilçede uyguluyoruz. Yaşlılarımıza ev temizliği, kuaför hizmeti, hamam hizmeti, kişisel bakım hizmeti, ev tamirat hizmeti, yaşlılarımızın kamu işlerinin takibi için personel ve araç (ulaşım) hizmeti veriyoruz. Şimdiye kadar projeye toplam başvuru sayısı 909 kişiye ulaştı. Başvuru yapanlarda 280 kişiye hizmet verildi, diğerleriyle ilgili ön hazırlıklar devam ediyor. Proje bitiminde yapılan durum analiz anketi ile yaşlılarımızın neden bakıma muhtaç hale geldiğini araştıracağız ve Ordu ilimizin yaşlı profilini ortaya çıkartacağız. Bu sayede kurum kaynaklarının daha planlı bir şekilde yaşlı destek birimlerine aktarmaları kolaylaştırılacak. Yaşlı ve engellilerimizin kamu kurumlarındaki işlerini daha hızlı bir şekilde yapmaları sağlanacak. Yaşlılarımızın kendi mekânlarında aile bağları koparılmadan yaşam alanlarında yaşamları kolaylaştırılmış olacak” diye konuştu.

BAKIMA MUHTAÇ YAŞLILARIMIZI BİZE BİLDİRİN

Başkan Yılmaz, bakıma muhtaç yaşlıların kendilerine bildirilmesini isteyerek, “Hizmet ettiğimiz vatandaşlarımızın hayır duaları bizim için önemli. İlçe belediye başkanlarımıza, teşkilatlarımıza ve herkese sesleniyorum. Nerede böyle yaşlı bir aile, gariban bir vatandaşımız varsa bize bildirsinler” dedi.

TÜRKİYE’NİN NÜFUSU HER GEÇEN GÜN YAŞLANIYOR

Vali Yardımcısı Bayram Gale, Türkiye’de yaşlı nüfusun her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Ordu Valiliği olarak bu kadar güzel ve hayırlı bir projenin içerisinde olmaktan

büyük mutluluk duyduğumuzu ifade ediyorum. 1980’lerde çok genç bir nüfusa sahip iken bugün yaşlı bir nüfusa dönüşüyoruz. Genç nüfusumuz azalıyor, yaşlı nüfusumuz artıyor. Ortaya çıkan bu tablo sonrasında devletimiz yaşlılara yönelik çok önemli hizmetler ortaya çıkarmaya başladı. Bu tür hizmetlerin ve kurumlar arasındaki iş birliğinin bundan sonra da artarak devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

PROJE BÜTÇESİ “2 MİLYON 600 BİN TL”

YAŞAD Projesi ile 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşların toplum ile bağlarının kopması engellenerek sosyal ilişkilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Toplam 2 milyon 600 bin liralık projenin 2 milyon TL‘si Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 600 bin TL’si ise Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. 6 araç ve 16 personelin görev aldığı projeyle 65 yaş üstü vatandaşlara, ev temizliği, kuaför hizmeti, hamam hizmeti, kişisel bakım hizmeti, ev tamirat hizmeti, yaşlılarımızın kamu işlerinin takibi için personel ve araç (ulaşım) hizmeti verilecek. YADES Koordinasyon Merkezinin de kurulacağı projeye göre, yaşlı bakım hizmetleri eğitimi verilerek zaman zaman durum analiz anketleri de gerçekleştirilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: