Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Vali Yavuz, Tarih Boyunca Mazlumların, Mağdurların Yanında Yer Aldık

Vali Yavuz, Tarih Boyunca Mazlumların, Mağdurların Yanında Yer Aldık
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 19 Aralık 2017
  • Vali Yavuz, Tarih Boyunca Mazlumların, Mağdurların Yanında Yer Aldık için yorumlar kapalı
  • 219 KEZ OKUNDU
18 Aralık Dünya Göçmenler Günü münasebetiyle Ordu’da bulunan sığınmacılardan oluşan bir heyet, Vali Seddar Yavuz’u ziyaret etti.
İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Taş’ın da yer aldığı ziyarette, Ordu’da  yaşayan sığınmacıların Dünya Göçmenler Günü’nü kutlayan Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin her zaman mazlum ve mağdurların yanında olduğunu söyledi.
“Kapımıza Gelen Herkese Kucak Açmaya Devam Ediyoruz”
18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla yapılan ziyarette bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Geçmişten bugüne, mazlumların, mağdurların yanında yer almayı prensip edinmiş bir milletin evlatlarıyız. Osmanlı döneminde de kargaşa ve iç çatışmalar sebebiyle ülkemize sığınan çok sayıda insan olmuştur. Son dönemde Ortadoğu’da ve gönül coğrafyamızda, tarihi, kültürel ve inanç bağımız  bulunan insanları birbirine düşürmek suretiyle oradaki insanları maalesef yerlerinden, yurtlarından ettiler. Bunu yapanlara karşı Türkiye’nin kayıtsız kalması elbette ki söz konusu olamaz. Biz, insanlık görevimizi bir kez daha yerine getirdik. Suriye’den, Irak’tan, Afganistan’dan, dünyanın çeşitli bölgelerinden ülkemize göçler oldu. Bizim kapımıza gelen herkese kucak açmaya devam ediyoruz. Her seyden önce bu bir insanlık vazifesidir. Çünkü, İslam dünyasının son bin senedir liderliğini yapan millet, Türk Milletidir. Dolayısıyla da bu tarihi misyonunu yerine getirmekle görevli bir ülkedir, Türkiye.  Biz sadece Müslümanlar için değil, farklı din ve mezhepteki insanlar için de güvenli liman olmaya devam ediyoruz. Bu görevimizi yine yapacağız. Türkiye’de şu anda 3,5 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz var. Onları, Türk mü? Arap mı? Yezidi mi? Kürt mü? olduğuna bakmaksızın sınırlarımızın içine aldık. Onlara sıcak bir çorba vermeyi ve de sıcak bir yuva tesis etmeyi, bir prensip haline getirdik. Bu insani davranışımızdan da geri adım atmak gibi bir niyetimiz yok. Ümit ediyorum ki, Ortadoğuda’ki bu çatışma ortamı son bulur ve herkes evinde, yurdunda huzur içinde yaşar. Biz de kalıcı barışın sağlanması için uluslararası alandaki gayretlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri devam ediyor” dedi.
“Dil Öğrenmeye Özen Gösterin”
Ordu’da yaşayan sığınmacılardan dil öğrenmeleri konusunda çaba göstermelerini de isteyen Vali yavuz, “Sizlerin sorunlarını çözme noktasında, elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Burada bulunduğunuz süre içerisinde size naçizane tavsiyem, dil öğrenmeye özen gösterin. Çünkü, bulunduğunuz ülkenin dilini öğrenirseniz, bu sizin işlerinizi kolaylaştırır. Topluma entegrasyonunuzu artırır. Özellikle çocuklarınızın hayata atılması bakımından fevkalede önemlidir. Mesleğinizi icra etmek bakımından da size kolaylıklar sağlar. O yüzden dil öğrenme konusunda lütfen muhafazakar davranmayın, çekingen davranmayın. Mutlaka Türkçeyi öğrenme ve öğretme konusunda gayretli davranın. Biz de devlet olarak elimizden gelen gayreti göstermek istiyoruz” diye konuştu.
İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Taş da yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Milletler arafından kabul edilen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle, ilimizde bulunan göçmenlerle birlikte Sayın Valimizi ziyarete gelmiş bulunuyoruz. İlimizde, 8 farklı ülkeden 4.085 göçmen bulunuyor. Buradaki göçmenlerimizin bir çoğunu Altınordu ilçesinde ikamet ediyor. Ünye, Kumru ağırlıklı bulunmaktadır. Ülkelerinden farklı sebeplerle göç etmek zorunda kalan insanlarımıza, kardeşlerimize, Türkiye olarak bir kucak açmış durumdayız. Onlara gereken desteği ve katkıyı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Ziyarette, Ordu’da yaşayan sığınmacılardan Iraklı Susan Falah Abbas, kendi yaptığı yağlı boya tabloyu Vali Seddar Yavuz’a hediye etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: