• DOLAR
  %2,24
 • EURO
  %2,89
 • ALTIN
  %2,51
 • BIST
  %0,60
Vali Yavuz, Meslek Gruplarından En Önemlisi, Hekimlik Mesleğidir

Vali Yavuz, Meslek Gruplarından En Önemlisi, Hekimlik Mesleğidir

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 1. dönem mezuniyet törenine katıldı. Ordu Üniversitesi bünyesinde ilk öğrenci kabulüne, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında 37 öğrenci ile başlayan ODÜ Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi. Ordu Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda  gerçekleşen törene, Vali Seddar Yavuz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, ODÜ Tıp Fakültesi […]

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 1. dönem mezuniyet törenine katıldı.
Ordu Üniversitesi bünyesinde ilk öğrenci kabulüne, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında 37 öğrenci ile başlayan ODÜ Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi.
Ordu Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda  gerçekleşen törene, Vali Seddar Yavuz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, ODÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tevfik Noyan, İl  Emniyet Müdürü Suat Çelik, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ODÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ile Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.
Müzik dinletisi ve Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı tanıtım filmiyle başlayan program, protokol konuşmaları ve Tıp Fakültesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılı dönem birincisi Yeşim Su Karadeniz’in yaş kütüğüne isminin çakılmasıyla devam etti.
Vali Yavuz; “Sizler, Aziz Milletimizin En Değerli İnsanlarısınız”
ODÜ Tıp Fakültesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 1. dönem mezuniyet töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, Ordu’da katıldığı ilk programın ODÜ Tıp Fakültesi mezuniyet töreni olduğunu belirterek, ”Bugün, benim için de oldukça heyecanlı bir gün. Türkiye’nin en zeki, çalışkan ve disiplinli meslek grubunun mezuniyet törenine katılıyorum. Sizler, Aziz Milletimizin en değerli insanlarısınız. Meslek hayatım boyunca, çalıştığım tüm hekim arkadaşlarımı çok ayrı bir yere koydum. Sizleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.
“İnsan Kaynağımızı En Etkin Şekilde Kullanmalıyız”
Tıp fakültesinin ilk öğrencileri olmanın bazı zorluklarının olduğunu, ancak güzel bir şehirde öğrenim görmenin zorlukları hafiflettiğine dikkat çeken Vali Yavuz, “Ordu’ya baktığımızda, ‘Karadeniz’in en güzel şehri’ dersek abartmış olmayız. O yüzden genç kardeşlerimiz, her ne kadar zorluklar içinde öğrenim görseler de, bu zorlukları bir nebze dağıtabilecek bir şehirde eğitimini tamamladıkları için şanslılar. Zorluklara rağmen bir şeye başlamak lazım, başka çaremiz yok. 80 milyon insanımız var. Gönül coğrafyamız var ve eğitim talebi var. Bu talepleri karşılamak zorundayız. İnsan kaynağımızı en etkin şekilde kullanmalıyız. Elbette bunun handikapları, sorunları var. Ama aşılıyor ve aşacağız. Türkiye, sadece 80 milyon vatan evladının değil, Balkanların, Kafkasların, Ortadoğu’nun hatta Afrika’nın ikinci adresidir. Gönül coğrafyasıyla bütünleşeceksek ve cazibe merkezi olmaya devam edeceksek, sadece ülkemiz içerisinde yaşayanlar değil, gönül coğrafyamızdaki insanlara da eğitim verebilmeliyiz. Dünya’daki beyin göçü maalesef sürekli Amerika’ya doğru gidiyor. İslam dünyasındaki beyin göçünün yavaş yavaş Türkiye’ye gelmesini sağlayabilmeliyiz. Çok geniş bir coğrafyadan ve insan kaynağından bahsediyoruz. O nedenle sadece 80 milyonu baz alan ya da bunu hedefleyen politikaların, cüce politikalar olduğunu ve bizim hayalimiz olan ‘Küresel Güç Türkiye’ olma hayaline asla yaklaştırmayacağını ifade etmek isterim. Bugün burada mezun olanlar içinde gönül coğrafyamızdan öğrencilerin bulunması, doğru politikalar uygulandığının en önemli göstergesidir” şeklinde konuştu.
“Meslek Gruplarından En Önemlisi, Sizin Mesleğinizdir”
Mezun olan doktorlara, atandıkları yerlerdeki idari birimlerle irtibat kurarak, onları ziyaret etmelerini, bunun kendileri için faydalı olacağı tavsiyesinde de bulunan Vali Yavuz, ”Kura çekerek ülkemizin dört bir köşesine dağılacaksınız ve orada sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu sorunları aşabilmenizin en iyi yollarından bir tanesi de, atandığınız yerdeki bizim meslektaşlarımızla irtibatta olmanızdır. Meslektaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Meslek seçerken şunu çok önemsiyorum; İnsanlar hem nafakalarını temin etmeli, hem dua almalı, hem iyilik yapabilmeli. Böyle düşündüğümüz zaman seçilebilecek meslek gruplarından en önemlisi ve en başta geleni sizin mesleğinizdir. İnsanların yüzündeki tebessümün sebebi olabilmek, insanların gözyaşlarını dindirebilmek, açısından da fevkalade önemli. Ama şunu kabul etmemiz gerekir ki, başarı asla yeter şart değildir. İyi insan olmayı aramalıyız. Dünya’daki en büyük problemlerden bir tanesi, sadece başarıya endeksli bir yaklaşımla kendimizi kabul etmemiz ya da paradigmamızı böyle belirlememizdir. Oysa, başarının yanında iyi insan, faydalı insan olmayı, etik kurallara da bağlı olmayı, mutlaka önemsemeliyiz” diye konuştu.
“Pırıl Pırıl Gençler Yetiştirip, Milletimize Kazandıran Anne-Babaları ve Üniversite Yönetimini Tebrik Ediyorum”
Konuşmasının son bölümünde mezun olan öğrencilere ve ailelerine hitap eden Vali Yavuz, ”Uzun bir yolu tamamlayarak geldiniz ve bugün mezun oldunuz. Ben de 4 çocuk babası ve yetiştiricisi olarak, şimdi ailelerin sıkıntılarını, dertlerini, onların yaşadığı sevinci ve gururu da çok iyi anlıyorum. Sizlerin de mutluluğunu gözlerinizden okuyorum. Özellikle anne ve babaları tebrik ediyorum ve kutluyorum ki, böyle pırıl pırıl gençleri milletimize kazandırdıkları için. Sizlere de teşekkür ediyorum anne-babanızı böylesine gururlandırdınız ve gözyaşlarına boğdunuz” diyerek, öğrencileri yetiştiren üniversite yönetimine de teşekkür etti.
ODÜ Rektörü Prof.Dr.Yarılgaç; “Gurur Duyuyorum”
ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç ise konuşmasında, ”6 yıl çabuk geçti. Bizler de hem heyecanlanıyor, hem gurur duyuyor, hem de hüzünleniyoruz. Ama bir o kadar da mutluyuz. Pırıl pırıl gençlerimizi Türk hekimliğine, vatanımıza, milletimize ve devletimize hizmet etmek üzere bugün yolcu ediyoruz. Hepinizi kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Noyan; “Fakültemizde 302 Öğrenci Öğrenim Görüyor”
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak ilk öğrenci kabulüne 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında 37 öğrenci ile başladıklarını söyleyen ODÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tevfik Noyan, ODÜ Tıp Fakültesinde 150 kız, 152 erkek olmak üzere toplam 302 öğrencinin eğitim gördüğünü, bu öğrencilerden 12 tanesinin ise yabancı uyruklu olduğunu ifade etti.
Dönem Birincisi Dr. Karadeniz; “İyi Bir Hekim Olarak Yetişmemizde Katkısı Olanlara Teşekkür Ediyorum”
Dönem birincisi Yeşim Su Karadeniz de törende yaptığı konuşmada, “Bugün, dünyanın en zor ve özveri isteyen kutsal mesleklerinden birisi olan hekimlik ile taçlandırılan zorlu, yorucu ama bir o kadar da gurur ve heyecan verici olan 6 yılın sonuna gelmiş olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. İyi birer hekim olarak yetişmemizde katkısı olan, öğretme hevesi ile emeklerini bizden esirgemeyen bütün hocalarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin fotoğraflarından oluşan bir slayt gösteri sunuldu.
Programda, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı dönem birincisi  Dr. Yeşim  Su Karadeniz’e Vali Seddar Yavuz, dönem ikincisi  Dr.Esen Çakmak’a ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç ve dönem üçüncüsü  Dr.Burcu Binici’ye Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından  ödülleri verilerek, diplomalarının takdimi yapıldı.
Bu yıl ilk mezun olan 34 öğrenci toplu olarak ODÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Tevfik Noyan ile birlikte Hipokrat yemini ederek, mesleğe adım attılar.
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 1. dönem mezuniyet töreni, öğrencilerin kep atma ve mezuniyet pastasının kesilmesinin ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır