Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Vali Yavuz, Kimsesizlerin Kimsesi Olmayı Unutmayın

Vali Yavuz, Kimsesizlerin Kimsesi Olmayı Unutmayın
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 20 Ekim 2017
  • Vali Yavuz, Kimsesizlerin Kimsesi Olmayı Unutmayın için yorumlar kapalı
  • 296 KEZ OKUNDU
Vali Seddar Yavuz, düzenlediği toplantıda, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile bir araya gelerek, kamu hizmetleriyle ilgili istişarede bulundu.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Bayram Gale, Ahmet Arık, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları katıldı.
“Temel Hedefimiz; Halkımızın, Milletimizin Layık Olduğu Hizmetleri  En İyi Şekilde Gerçekleştirmektir”
Toplantının düzenleniş amacıyla ilgili bilgi veren Vali Seddar Yavuz, “Geçtiğimiz hafta Ankara’da Valiler Buluşması gerçekleştirildi. Bu Valiler Buluşmasında Sayın Bakanlarımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın emir ve talimatlarını sizlerle paylaşmak, ayrıca ilimizde İdarede bütünlüğü sağlamak, işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek üzere mutat bu toplantıları icra etmek istiyoruz. Anayasamıza göre, idare bir bütündür. Dolayısıyla ister mahalli idare kuruluşu olsun, ister genel idare kuruluşu olsun, devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarının amacı; etkin ve verimli kamu hizmeti sunmaktır. İstişare ve koordinasyonu en üst seviyede tutmak, böylelikle de vatandaş memnuniyetini sağlamaktır. Temel hedefimiz, halkımızın, milletimizin layık olduğu hizmetleri en iyi şekilde gerçekleştirmektir” dedi.
“Yaylalardaki Kaçak Yapılaşmaya Karşı Etkin Bir Mücadele Yürütmemiz Gerekiyor”
Yaylalardaki kaçak yapılaşmayla ilgili etkin bir mücadele yürütülmesi gerektiğine değinen Vali Yavuz, “Bu konuyla ilgili yasal bir düzenleme çalışması yapılıyor. Önceleri yaylalarımız, özellikle hayvan yetiştiriciliği alanı iken, özellikle ekonomik seviyenin yükselmesiyle, şehirlerde bunalan insanların ikinci konut edinme ve buralarda vakit geçirme şekline dönen bir yaklaşım oluştu. Elbette bunu iyi yönetmemiz gerekiyor. Amacı dışında yaylalara yapılan kaçak yapılara müdahil olmamız gerekiyor. Yapılaşma başlamadan önce müdahalede bulunulması ve engellenmesi, bizim için olmazsa olmaz bir tercihtir. Bu konudaki hassasiyetinizi en üst seviyede tutmanızı istiyorum. Kaymakamlıklarımızca, kaçak yapıların yıkımı için belediyelerden araç talebinde bulunuluyor. Belediye başkanlarımızın bu konuda herhangi bir mazeret üretmeksizin istenilen iş makinelerini tahsis ederek, kaçak yapıların yıkılmasına yardımcı olmaları yasal bir yükümlülük ve görevdir. Dolayısıyla bu konuyu birinci öncelikli hedefleriniz arasına koymanız gerekiyor” diye konuştu.
“Kaymakamlarımızın, Belediye Başkanlarımızın, Eğitim Teşkilatımızın Yanında Olmasını, Onları Desteklemesini İstiyoruz” 
İlimizin eğitim seviyesinin artması için kaymakamların, belediye başkanlarının, milli eğitim teşkilatının yanında olmasını, onları sürekli desteklemesini isteyen Vali Yavuz, “Ekonomik yoksunluk içinde bulunan öğrencilerin tüm ihtiyaçlarının giderilmesi, SYDV’lerin imkanlarının daha çok eğitim faaliyetlerinde kullanılmasını özellikle rica ediyorum. SYDV’nin imkanlarının daha çok eğitime doğru kaydırılması ve burada ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımızın eğitim ihtiyaçlarının karşılanması fevkalade önemli. Bu konuda biraz daha gayretli olunmasını istiyorum” diyerek, yeni okul binalarının yapımı için ihtiyaç duyulan arsa konusunda da belediyelerin milli eğitim teşkilatına yardımcı olmasını istedi.
“Kırsaldaki Altyapı Hizmetlerinde, Standartların Yüksek Tutulmasını İstiyoruz”
İçişleri Bakanlığınca kırsal altyapı hizmetlerinin görülmesi amacıyla Ordu’ya 16 Milyon TL ödenek gönderildiğini dile getiren Vali Yavuz, “İçişleri Bakanlığımızın kırsal altyapı hizmetlerini gidermek amacıyla Valiliğimize tahsis ettiği ödenekleri, ilçe belediyelerimize tahsis etmek gibi stratejik bir karar aldık. Bunun sıkıntıları, zorlukları elbette var. Çünkü, bazı ilçe belediyelerimizin teknik yetersizlikleri var. Bu sebeple bir kısmını YİKOB olarak biz yapacağız, bir kısmını ise belediyelerimiz yapacak. Protokol yaptığımız belediyelerimizin kendilerine aktarılan kaynakla yapmaları gereken altyapı hizmetlerini süratle hayata geçirmelerini ve standartlarının yüksek tutulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
“Kimsesizlerin Kimsesi Olmayı Unutmayın”
Sürekli SYDV’lerden yardım alan vatandaşlar haricinde, ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşların araştırılıp bulunmasını isteyen Vali Yavuz, “Edebinden, hayasından bize ulaşamayan bir kitle var. Bizim hedefimiz, edebinden, hayasından dolayı bize ulaşamayan, derdini anlatamayan kimler varsa, bunların sokak sokak dolaşılıp bulunması lazım. Bütün derdimiz, hayır-dua almak olmalıdır. Koruyucu aile konusunda kaymakamlarımızdan iyi bir performans bekliyorum. Bu konu fevkalade önemli. Şehit ve gazi ailelerini, engellileri, ekonomik yoksunluk içinde bulunan aileleri ihmal etmeyin. Kimilerinin kimi olun. Kimsesizlerin kimsesi olmayı unutmayın. Bizim önceliğimiz, kimsesizin kimi olmaktır” dedi.
“İlimizde Dilenciliği Mutlaka Engelleyelim”
Toplantıda, dilencilik konusuna da değinen Vali Yavuz, “İlimizde son dönemlerde dilenciliğin arttığına dair tespitlerim var. Başta Altınordu ilçemiz olmak üzere potansiyeli yüksek ilçelerimizde bu dilenciliğin önlenmesine dair çalışmamızı biraz artırmamız gerekiyor. Hem emniyet birimlerimizin, hem de belediye zabıtamızın bu konuya biraz daha duyarlı olmasını bekliyorum. Bu dilenciliği mutlak süratle engelleyelim” diye konuştu.
Vali Seddar Yavuz, toplantıda, okul servislerinin düzenli olarak denetlenmesi, okul öncesi eğitim standardının yükseltilmesi, tekli eğitime geçilmesi, veli iletişiminin sağlanması, okullarda kamera sisteminin kurulması, uyuşturucu ile etkin mücadele edilmesi, kapalı mekanlarda sigara yasağının denetlenmesi, engelli rehabilitasyon merkezlerinin kontrol ve denetimlerinin yapılması, aile destek merkezi ile çocuk evlerinin ziyaret edilmesi, Ordu Kalkınma Planı için görüş ve önerilerde bulunulması, konularında kaymakamlara ve belediye başkanlarına tavsiye ve telkinlerde bulundu.
Kaymakam ve belediye başkanlarının karşılaştıkları sorun, sıkıntı ve ihtiyaçları konusundaki görüş ve düşüncelerine de alan Vali Seddar Yavuz, bu tür toplantıların mutat bir şekilde devam ettirileceğini söyledi.
Toplantıda, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) Ordu İl Koordinatörü Harun Göçer tarafından DOKA’nın çağrıya çıkan ve belediyelerin istifade edebileceği programlarla ilgili bir sunum gerçekleştirildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: