• DOLAR
  %0,46
 • EURO
  %0,66
 • ALTIN
  %0,55
 • BIST
  %-1,18
Vali Balkanlıoğlu, Ordu Turizmi Son Dönemde Büyük İvme Kazandı

Vali Balkanlıoğlu, Ordu Turizmi Son Dönemde Büyük İvme Kazandı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Marka Şehirler” programının sunucusu ve Yenibirlik Gazetesi yazarı Serpin Alparslan’ın sorularını yanıtladı. Valilik Makamında gerçekleştirilen röportajda Vali Balkanlıoğlu, Ordu’da turizme yönelik yapılan tanıtım faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu turizmi son dönemde büyük ivme kazandı. Özellikle, yayla turizmi reytingi yüksel olan bir turizm dalı. Özellikle […]

Vali İrfan Balkanlıoğlu, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Marka Şehirler” programının sunucusu ve Yenibirlik Gazetesi yazarı Serpin Alparslan’ın sorularını yanıtladı.

Valilik Makamında gerçekleştirilen röportajda Vali Balkanlıoğlu, Ordu’da turizme yönelik yapılan tanıtım faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu turizmi son dönemde büyük ivme kazandı. Özellikle, yayla turizmi reytingi yüksel olan bir turizm dalı. Özellikle Arap dünyasından, Körfez ülkelerinden buralar keşfedildikçe sayısı fazla miktarlara ulaşan turistler gelmeye başladı. Onlar da Türkiye’deki krizden en az etkilenen bir kesim. Karadeniz turizmi son dönemde arttı. Ancak, Ordu teğet geçilen bir ildi. Ben Ordu’ya atandıktan sonra Ordu’nun güzelliklerini gördüm ve büyülendim. Karadeniz’de güzellik namına ne varsa hepsi Ordu’da da var. İnsanlar Karadeniz’e, yayla turizmine gelirken neyi amaçlar? Neyi görmek isterler? Hepsi fazlasıyla burada mevcut. Tek eksiğimiz tanıtımdı. Bizler de Ordu Valiliği olarak tanıtım faaliyetlerine başladık. Körfez ülkelerindeki gazeteciler ve büyük medya CİO’ları dahil davet ettik, 5-6 gün gezdirdik. Ordu’da üç kez ağırladık. Fas, Tunus, Cezayir ve Lübnan’a kadar farklı ülkelere de yöneldik. Geldiklerinde söyledikleri cümle şu oldu: ‘ölmeden önce cennete girmek istiyorsanız buyurun Ordu’ya gelin. Ordu cennet bahçelerinden bir bahçe’ dediler ve bunu içerde de biz tanıttık. Bir çok televizyonun aşağı yukarı tamamının çeşitli programlarını burada çektirdik. Belgeseller, yemek programları, gezi, seyahat hatta sosyal medya fenomenlerine kadar hepsini getirdik. Milli piyango biletlerine Ordu’nun güzel manzaralarını bastırdık. Bu Türkiye genelinde Ordu’ya bir merak uyandırdı. Ben geldiğimde 294 bin olan turist verileri resmi olarak 603 bine çıktı. Bizim hedefimiz 1 milyon turist” diye konuştu.

Ordu’nun göç veren bir il olduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, ”İlimiz hakikaten çok güzel bir şehir her yönüyle. Alp dağlarından çok daha güzel. Şelaleler, kanyonlar göz alabildiğine ormanlar, bozulmamış doğa ve sahile sahip. Yılın her günü taze balık yiyebilirsiniz burada. Farklı tatil seçenekleri ve huzur vaad eder. Biz 1 milyonluk turist hedefimizle göçü engelleyeceğiz. Herkes burada turizmden geçinecek iş ve aş bulacak. Hedefimiz bu. Bizim daha ileriye dönük hedeflerimizde, Arap Turizmini sadece bir turist ya da gelip geçecek olan ziyaretçi gibi değil de yatırımcı olarak görmek istiyoruz. İşadamlarıyla da temasa geçtik. Turistik oteller, konut inşaatları, villa kentler gibi hatta sağlık turizmine yönelik yatırımlar. Engelliler rehabilitasyon merkezi gibi araştırmalar yapıyorlar ve bazı yerleri de beğendiler. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki dönemde kalıcı olacaklar. Konut alıyorlar ve yatırımcı olarak geliyorlar. Bunlar konut, yatırım ve mülk sahibi oldukları zaman artık gelip geçici bir turist değil de, burada kalıcı olacaklar. Bu konuda iddialıyız da. Kış olimpiyatları düzenledik, El Cezire televizyonu geldi ve canlı yayın yaptı burada” şeklinde konuştu.

Ordu’da doğada yetişen melocan, kaldirik, sakarca gibi otların nefis yemeklere dönüştürüldüğünü söyleyen Vali Balkanlıoğlu, ”Burada herşey doğal. Ordu, huzurun adresi. Ordu’ya gel huzur bul. Buraya gelen insanlar yılın stresini, yoğunluğunu, yorgunluğunu atıp zinde bir yaşamın keyfini çıkarabilirler. Buraya gelen ziyaretçilerimiz Ordu’yu gezip gördüğünde, ‘Sayın Valim biz cennete geldik. Ordu, saklı bir cennet’ diyerek, duygularını dile getiriyorlar. Ordu’yu her açıdan tanıtarak, turizmde hak ettiği yeri almasını hedefliyoruz. Tanıtım faaliyetlerimiz sayesinde yerli ve yabancı turist sayısında büyük oranda artış oldu. Ordu, Turizmin başkenti olacak” diyerek, teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır