Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ünye Süleymanpaşa Sarayı Yeniden Doğuyor

Ünye Süleymanpaşa Sarayı Yeniden Doğuyor
  • GENEL / KÜLTÜR SANAT / SİYASET
  • 24 Aralık 2017
  • Ünye Süleymanpaşa Sarayı Yeniden Doğuyor için yorumlar kapalı
  • 333 KEZ OKUNDU

Ünye’nin turizmi ve tanıtımına katkı yapacak en önemli proje hayata geçiyor.

1808 yılında yapımına başlanan ve yedi yılda tamamlanan Süleymanpaşa Sarayı 1850 ila 1852 yıllarında yanmıştı.

Saray’ın ünü tüm İmparatorluğa yayılmış ve İstanbul’daki Sultan’ın kulağına kadar gitmişti. Tüm ışıkları yakıldığı zaman, denizden geçen yelkenliler tarafından hayranlıkla seyredilmiş, Ünye’de öyle saray yapılmış ki adeta bir peri sarayı gibi denizin ortasında yüzüyor denilerek anlatılmıştı.

Zamanın en iyi mimar ve ustalarının kullanılarak inşa edilen saray o yıllarda sadece Karadeniz Bölgesi’nde değil Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde bulunan taşra saraylarının en büyüğü ve en ihtişamlısı idi.

Ünye’nin yıllardır hayalini süsleyen Süleymanpaşa Sarayı ile ilgili çalışmalar resmen başladı. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın talimatıyla başlayan proje kapsamında girişimler başlatıldı. Çalışmaları yakından takip eden ve Başkan Çamyar, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a giderek projenin altyapı çalışmalarını bizzat takip etti.

Ünye’nin turizmi ve tanıtımına ciddi bir katkı sağlayacak olan proje hakkında bilgi veren Başkan Çamyar, “Osmanlı arşivlerinden ve Fransız konsolosluğundan altlık çalışmasını çıkarıyoruz. Bugün itibariyle Fransız bir araştırmacı arkadaşımız Paris müzesinde Süleymanpaşa Sarayının altlıklarını bulup bize getirecek. Tescil çalışmalarının ardından rölöve çalışması yapılacak. Bu proje gerçekten Ünye’mizin tanıtımına ve turizmine müthiş bir katkısı olacak” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: