Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Unutkanlığa Karşı Beyninizi Meşgul Edin

Unutkanlığa Karşı Beyninizi Meşgul Edin
  • GENEL / SAGLIK
  • 15 Mart 2018
  • Unutkanlığa Karşı Beyninizi Meşgul Edin için yorumlar kapalı
  • 437 KEZ OKUNDU

Unutkanlık hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Bunlar basit, günlük yaşamımızı etkilemeyen unutkanlıklardır. Demans ise yaşın ilerlemesiyle en önemli belirtilerinden olan unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza kaybı, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Medical Park Ordu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik Demans (bunama) hastalığının, beyin fonksiyonlarında bozukluk olan, geri dönüşü olmayan, ilerleyici nörolojik bir hastalık olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “En önemli belirtisi unutkanlık olan Demans hastalığının, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen hafıza kaybı, iletişim kuramama, çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme, eşyaların yerini karıştırma, insanları suçlama, kazanılmış becerileri kaybetme ve davranış değişiklikleri gibi bulguları vardır. Öncelikle bu bulgulara benzer şikayetleri olan kişiler mutlaka konusunda uzman bir hekime başvurmalıdır.”

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİDİR…

Demans hastalığının tedavisinde erken teşhisin önemini belirten Dr. Çevik; ”Tamamen kurtulma olanağı olmasa da kontrol edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Yapılan araştırmalar Demans tedavisine geciktirmeden başlayan kişilerin, tedavisine aylar sonra başlanan kişilere göre daha iyi bir durumda olduklarını gösteriyor. Tedaviler, Demans’a yakalanan hastaların daha net düşünebilmesine ve günlük işlevleri daha rahat yerine getirebilmesine yardımcı oluyor. Hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda almayanlara göre daha yavaş ilerliyor. Ailenizde Demans hastalığının bulguları olan biri varsa hiç düşünmeden hemen bir uzmana başvurmasını sağlayınız. Çünkü erken teşhisin bu hastalığı yavaşlatma ihtimali vardır. Demans hastalarının yakınları öncelikle hastalık hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sabır, anlayış ve iyi bir dinleyici olmaları gerekmektedir. Anlaşılır ve hastaya hitap edecek şekilde konuşmakta fayda vardır. Hastaya sosyal ortamlarda yakın bulunarak ne yapacağından emin olunmayan durumlarda devreye girmeli, zor durumda kalmasını engellemeye çalışarak güven verilmelidir. “ şeklinde konuştu.

BEYNİNİZİ HER ZAMAN AKTİF OLARAK KULLANMAYI UNUTMAYIN…

Dr. Çevik Demans hastalığına yakalanmamak için ise; “Sağlıklı beslenme kurallarına uymanız gerekmektedir. Taze sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Alkol kullanımını azaltın. Yeterli derecede uyumaya özen gösterin. Her gün bir şey okuyun, bulmaca çözün, müzik dinleyin. Ama öncelikle, hareketli olmayı, her zaman yeni şeyler öğrenmeyi, egzersiz yapmayı, sosyal hayatın içinde olmayı unutmayınız. Yani kısaca beyninizi her zaman aktif tutmaya özen gösterin” diyerek sözlerini sonlandırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: