• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Türkiye’nin kanser haritası belli oldu

Türkiye’nin kanser haritası belli oldu

Türkiye kanser istatistiklerine göre ülkemizde 103 bin erkek ve 71 bin kadın olmak üzere yılda ortalama 174 bin kişi kansere yakalanıyor. Ajans Press’in Sağlık Bakanlığı’ndan derlediği verilere göre kanser, kalp ve damar rahatsızlıklarının ardından en çok ölüme neden olan ikinci hastalık olarak belirlendi. Gelişmiş dünya ülkelerine göre ülkemizde kanserin görülme sıklığı daha az. Kanser çeşitleri incelendiğinde, yurt genelinde, erkeklerde en […]

Türkiye kanser istatistiklerine göre ülkemizde 103 bin erkek ve 71 bin kadın olmak üzere yılda ortalama 174 bin kişi kansere yakalanıyor.

Ajans Press’in Sağlık Bakanlığı’ndan derlediği verilere göre kanser, kalp ve damar rahatsızlıklarının ardından en çok ölüme neden olan ikinci hastalık olarak belirlendi.

Gelişmiş dünya ülkelerine göre ülkemizde kanserin görülme sıklığı daha az. Kanser çeşitleri incelendiğinde, yurt genelinde, erkeklerde en yaygın akciğer, prostat, bağırsak ve mide kanserine rastlanırken kadınlarda meme, tiroid, bağırsak, rahim ve akciğer kanserleri yaygınlıkta olduğu görüldü.

HER DÖRT ÖLÜMDEN BİRİSİ KANSER

Avrupa Birliği’nin en güncel kanser verilerini Ajans Press inceledi. Avrupa’da her dört ölümden birisinin kanserden kaynaklandığı belirtildi. Kanserden kaynaklanan ölümlerin toplam ölüm içerisindeki oranları dikkate alındığında Hollanda, Slovenya ve İrlanda üst sıralarda yer aldı.

2014 yılındaki istatistiklerde Türkiye’de yüzde 20,7 ile beşinci sırada yer aldı. Kanserle Savaş Haftası için yapılan medya incelemesinde 2015 yılında kanser konulu 59 bin 553, 2016 yılında 59 bin 681 içinde bulunduğumuz yıl itibariyle ise 16 bin 828 haberin basında yer aldığını tespit edildi.

Basındaki haber çıkışlarının yoğun olmasının, özellikle 2017 yılı itibariyle şimdiden 16 bin 828 haberin medyaya yansıması, basının bu hastalığı sürekli gündemde tuttuğunun bir göstergesi sayıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır