Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Tarım Müdürü Yılmaz’dan Üreticilere Zirai Don Uyarısı

Tarım Müdürü Yılmaz’dan Üreticilere Zirai Don Uyarısı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 01 Mart 2018
  • Tarım Müdürü Yılmaz’dan Üreticilere Zirai Don Uyarısı için yorumlar kapalı
  • 337 KEZ OKUNDU

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üreticilerini zirai dona karşı uyararak, “Bu yıl üretim sezonunda hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmiştir.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz açıklamasında, şunları kaydetti:

Milli gelir ve genel istihdam içerisindeki payı bakımından vazgeçilmez olan tarım, sosyo-ekonomik açıdan da yüksek bir öneme sahiptir. Tarım önlenmesi güç veya mümkün olamayan risklerle karşı karşıya kalan sektörlerin başında gelmektedir. Karşılaşılan bu riskler ise çiftçilerimizi büyük zararlara uğratabilmektedir. İlimizin en önemli geçim kaynağı olan fındık ta içinde bulunduğumuz dönem itibariyle don zararı tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Bu yıl üretim sezonunda hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmiştir. Bu durum olası bir don olayında fındıkta meydana gelebilecek zarar riskini artırmaktadır. Hava sıcaklığının şubat ayında ani yükseliş göstermiş olması fındıkta özellikle sahile yakın kesimlerde erken uyanmaya sebep olmuştur. İlimiz tarım alanlarının % 89’unda fındık tarımı yapılmakta olup, fındıkta meydana gelebilecek bir don afeti üreticilerimiz açısından ciddi maddi kayıplara yol açabilecektir” dedi.

Geçmiş yıllara göz attığımızda genelde don olayları Mart ayının sonlarında, Nisan ayının başında yaşanmıştır diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; “Dolayısı ile fındık açısından 1 aylık kritik bir dönem içerisine girilmiştir. Bu dönem içerisinde erken uyanan fındık bitkisi meydana gelebilecek don olayından olumsuz etkilenecek ve ciddi bir ürün kaybı meydana gelebilecektir. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu son değerlendirmelere göre ise İlimizde bu gece (01.03.2018) özellikle orta ve yüksek kesimlerde hava sıcaklığının eksi değerlere düşeceği, hafif ve orta şiddette don olayının yaşanacağı bildirilmiştir. Üreticilerimizin bu duruma hazırlıklı olmaları gerekmektedir. İmkanı olan üreticilerimiz bahçelerinde sap, saman lastik yakarak dumanlama yöntemi ile kısmen de olsa don zararının etkilerini en aza indirebilirler. Bunun yanında üreticilerimizin meydana gelebilecek olumsuz hava koşulları sonucunda oluşan zararlarını giderebilmelerinin tek yolu ise tarım sigortası yaptırmalarıdır.

Fındık ürününde sigorta için son başvuru tarihi 10 Mart olup üreticilerimizin gerek don afeti, gerekse diğer doğal afetlere karşı belirtilen tarihe kadar ürünlerini tarım sigortası yaptırmaları gerektiğini tekrar hatırlatır, ürünlerinin bol ve bereketli olmasını temenni ederim” diyerek sözlerine son vermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: