• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Tarihi Gölbaşı Camii Minaresine Kavuştu

Tarihi Gölbaşı Camii Minaresine Kavuştu

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce restore edilen ancak minaresi bulunmayan Fatsa Gölbaşı (Yenipazar) Camii’ne bölgenin mimari yapısına uygun şekilde minare yapıldı.  Başkan Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışma sonrasında, Gölbaşı Camii’nin 1939 yılında yaşanan depremde yıkılan minaresine yaklaşık 80 yıl sonra tekrar kavuştuğunu söyledi.  DEPREMDE YIKILAN MİNARE YENİDEN YAPILDI Minarenin dönemin özelliklerine göre yeniden […]

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce restore edilen ancak minaresi bulunmayan Fatsa Gölbaşı (Yenipazar) Camii’ne bölgenin mimari yapısına uygun şekilde minare yapıldı. 

Başkan Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışma sonrasında, Gölbaşı Camii’nin 1939 yılında yaşanan depremde yıkılan minaresine yaklaşık 80 yıl sonra tekrar kavuştuğunu söyledi. 

DEPREMDE YIKILAN MİNARE YENİDEN YAPILDI

Minarenin dönemin özelliklerine göre yeniden inşa edildiğini belirten Başkan Yılmaz, “1870 yılında yapılan ve 19. yy. taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan tarihi Gölbaşı (Yenipazar) Camii’nin minaresini gösteren özgün herhangi bir veri bulunmuyordu. 1939 yılındaki depremde yıkılan minarenin tekrar yapılması için yakın çevresinde yıkılmış ya da ayakta olan dönem camilerinin minare tiplerini tespit ederek bu bağlamda bir proje hazırladık. Bazıları yıkılmış olmasına rağmen, Ordu’nun Fatsa ilçesi ve diğer ilçelerindeki o döneme ait camilerin minareleri de örnek alınarak hazırlanan proje kapsamında, camimizin minaresini kaidesinden itibaren yeniden inşa ettik”  dedi.

CAMİNİN RESTORASYONU TAMAMLANMIŞTI

Gölbaşı Camii’ni daha önce aslına uygun olarak restore ettiklerini hatırlatan Başkan Enver Yılmaz, “Ecdadımızdan kalan birçok tarihi çeşme, köprü, cami vb. eserimizi onararak geleceğe kazandırmaya gayret ediyoruz. Bilindiği üzere Fatsa Bolaman Mahallemizde bulunan ve minaresiz olan 146 yıllık Gölbaşı (Yenipazar) Camii’ni Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla aslına uygun hâle getirmiştik. Restorasyon kapsamında camimizin dış cephesini tamamen elden geçirmiş, iç mekânda döşemesi ve tabanlarını onarmış, minberi ve kürsüsünü de yenilemiştik” şeklinde konuştu.

IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMASI YAPILDI

Başkan Yılmaz, il genelindeki camilere yönelik ışıklandırma projesi yürüttüklerini hatırlatarak, “Projemiz kapsamında, daha önce Altınordu Yalı Camii ve Ünye Saray Camii’ni ışıklandırmıştık. Restorasyon ve minare yapımı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Gölbaşı (Yenipazar) Camii’ni de ışıklandırarak gece de farklı ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağladık” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır