Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer ODÜ’de

Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer ODÜ’de
  • Genel
  • 23 Şubat 2017
  • Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer ODÜ’de için yorumlar kapalı
  • 559 KEZ OKUNDU

Sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer Üniversitemizde “Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası Tiyatro” konulu konferans verdi.

Konferans öncesi Gülsel Tuncer, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret etti. Ordu’daki ve Üniversitemizdeki tiyatro faaliyetlerinin konuşulduğu ziyarette Gülsen Tuncer, Sinema ve Düşünce Kulübü öğrencilerinin kendisine göstermiş olduğu ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansa tiyatronun ülkemizdeki tarihsel gelişimi ile başlayan Tuncer, “ Anadolu Türklerinin kültürü beş önemli etkenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlar yer, soy, imparatorluk, İslam dini ve Batılılaşmadır. Türklerin eski yurdu Orta Asya’daki şaman inanç sisteminin izleri Anadolu kültüründe de yaşar. Tarikat, zikir törenleri, dans folklor, halk oyunları köy seyirlik oyunlarının ana malzemesini oluşturmuştur. Türk tiyatrosunu geleneksel yapı, Tanzimat ve İstibdat Dönemi, Meşrutiyet Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi gibi dört dönemde inceleyebiliriz. Osmanlı Dönemi’nde sergilenen Karagöz, kukla, orta oyunu, meddah türü seyirlikler yapılmakta olup buradaki sanatçılar da izleyiciler de halktan insanlardır. 19. yüzyılda geleneksel izlenceler Batı tiyatrosu ile birleşmiştir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: