Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Saç Kıran Hastalığında Doğru Tedavi Önemlidir!

Saç Kıran Hastalığında Doğru Tedavi Önemlidir!
  • GENEL / SAGLIK
  • 22 Ağustos 2017
  • Saç Kıran Hastalığında Doğru Tedavi Önemlidir! için yorumlar kapalı
  • 313 KEZ OKUNDU

Saç Kıran, tıbbi terimde saç kaybı anlamına gelen Alopesi hastalığının halk dilindeki karşılığıdır. En sık rastlanan cilt problemlerinden olan saç kıran, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Saç kıran hastalığına yakalanan kişilerin toplumdan uzak durma gibi psikolojik sorunlar yaşadığı da bilinmektedir.

Alopesi Areata ‘nın bir cilt hastalığı olduğunu ve tedavisinin Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) hekimleri tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Doktor Kemal Tekeş ; “Halk arasında; jiletle kazımak, asit sürmek, sarımsakla ovalamak, gazlı bez ile kanatmak ve benzeri çok yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar nedeniyle tedavi ile düzelebilecek olan bazı hastalar tedavi şansını da kaybetmektedir.” dedi.

Alopesi Areata nedir?

Alopesi Areata ya da halk arasında bilinen adıyla saçkıran hastalığı genellikle saçlı deride yuvarlak veya oval saçsız alanlarla kendini gösteren bir saç hastalığıdır. Sayıca bir ya da birden fazla olabilir. Saçlı deri dışında vücudun diğer kıl içeren kaş kirpik sakal gibi alanlarında da görülebilir.

Alopesi Areata neden oluşur?

Vücudun otoimmün (kişinin kendi savunma hücrelerinin vücudundaki hücreleri yabancı görüp saldırması) denilen bağışıklık sisteminin kendi kıl köklerine karşı, bilinmeyen bir nedenle mücadeleye kalkışması sonucunda meydana gelir.

Alopesi Areata tanısı nasıl konur?

Teşhis,klinik muayene ve dermatoskopik muayene ile konulur.Nadiren saçlı deriden alınacak biyopsi de gerekebilir. Tedavi öncesinde hastada ayrıca stres varlığı, saç dökülmesine sebep olabilecek olan diğer vitamin ve mineral eksiklikleri, başka bir otoimmün hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Alopesi Areata bulguları nelerdir?

Daha önceden kıl bulunan alanlarda, bir veya daha fazla bozuk para büyüklüğünde, yuvarlak, düzgün yüzeyli saç dökülmesi dışında başka değişiklik izlenmeyen yama biçimli saç kaybı olarak karşımıza çıkar. Kılların döküldüğü alanda veya kenarında bulunan kıllar, deriden çıktıkları yerde daha ince görülürler ve ünlem işaretini andırırlar. Zamanla bazı hastalar tamamen saçlarını kaybedebilirler. Bu nedenle Alopesi Areata ‘lı hastalar ilk yılda dermatologların öngördüğü aralıklarla takip edilmelidirler. Bazı hastaların el ve ayak tırnaklarında ince toplu iğne ucu gibi çöküklükler (yüksük

tırnak) de görülebilir. Ayrıca beyaz benekler, ince çizgilenmeler, parlaklığın kaybolması ve kırılmalar olabilir. Nadiren tırnaklarda şekil bozukluğu olabilir.

Alopesi Areata nasıl tedavi edilir?

Kıllar genellikle kendiliğinden bir yıl içinde yeniden gelebilir. Tedavi kılların daha hızlı geri gelmesine yardımcı olabilir. Hekim yapacağı değerlendirme sonucunda, yama biçimindeki saç dökülen alana lokal iğne, steroidli tabletler, ditrenol krem kullanılmasını önerebilir. Bu ilaçların biri veya birkaçı birlikte kullanılabilir. Çok nadir durumlarda tüm tedavilere rağmen hastalığın ilerlemesi durumu olabilir.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Bu hastalıkla karşılaşıldığında daha önce belirttiğim gibi; jiletle kazımak, asit sürmek, sarımsak ile ovalamak, gazlı bez ile kanatmak gibi çok yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Bu durumda tedavi ile düzelebilecek olan hastalar tedavi şansını kaybetmekte ve o alanlardan tekrar saç çıkışı mümkün olmamaktadır. Bunun bir cilt hastalığı olduğunu bilmek ve çözümünü Deri ve zührevi hastalıklar (cildiye) polikliniklerinde aramak en doğru davranış olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: