Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Pala, Eğitimi Bilmeyenler Öğretmeni Değerlendiremez!

Pala, Eğitimi Bilmeyenler Öğretmeni Değerlendiremez!
  • EĞİTİM / GENEL
  • 06 Mart 2018
  • Pala, Eğitimi Bilmeyenler Öğretmeni Değerlendiremez! için yorumlar kapalı
  • 401 KEZ OKUNDU

Eğitim İş Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala yeni uygulanacak olan Performans Değerlendirme Sistemini eleştirerek, “Eğitimi Bilmeyenler Öğretmeni Değerlendiremez” dedi.

Başkan Pala yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi;”Getirilmek istenen Performans Değerlendirme Sistemi, iktidarın eğitim alanındaki 16 yıllık başarısızlığının suçunu öğretmenlere yükleyerek kendini aklama operasyonudur.
16 yıllık iktidarı boyunca ilkokuldan üniversiteye kadar eğitimde sistem bırakmayan iktidar, tüm uyarılarımıza rağmen 4+4+4 modeliyle eğitimde büyük bir kaosa yol açmış, liselere geçiş sınavlarını gündelik politikalarla değiştirerek öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin kafasını sürekli karıştırmış, pedogoji bilmeyen MEB kadroları eliyle devletin okullarının kapıları cemaat ve tarikatların faaliyetlerine sonuna kadar açılmıştır .
Son yıllarda eğitimde yaşanan büyük karmaşa ve başarısızlık iktidarın yanlış uygulamalarıyla var edilmiştir. Durumdan veliler, öğrenciler ve öğretmenler rahatsızdır.
Her alanda olduğu gibi kendi başarısızlığının suçunu hiç üzerine almayan AKP iktidarı şimdi de Performans Değerlendirme Sistemi ile eğitimdeki vahim tablonun sorumluluğunu öğretmenlere yıkmak istemektedir.
İktidara ve MEB yöneticilerine hatırlatmak isteriz ki; ülkemizde öğretmen olabilmek için öncelikle üniversite sınavlarına giren 2 milyonu aşan öğrenci arasında %10’luk dilimde yer almalısınız. Bu da yetmez, en az 4 yıl süren zorlu eğitim sürecini başarıyla bitirip diploma almaya hak kazanmalısınız. Devamında KPSS’ye girerek en az 80 ve üzeri yüksek puan alıp, MEB tarafından yapılan mülakat elemesini başarıyla geçmelisiniz. Bu da yetmeyip Emniyet, MİT ve tüm kurumların güvenlik soruşturmasından “temiz” çıkmalısınız.
Tüm bunların sonunda öğretmen olduğunuzda OECD ülkelerinin en az öğretmen maaşı alan ve devlet memurları arasında da en düşük maaş ile mesleğe başlamış olursunuz.
Bu kadar zorlu bir süreçten sonra atanıp ülkenize hizmet etme şevkiyle işe başladıktan sonra, MEB’in hazırladığı Performans Değerlendirme Sistemi ile her yıl mesleğin özelliğini hiç bilmeyenler tarafından değerlendirilip “iyi öğretmen”, “kötü öğretmen” olarak tanımlanacaksınız.
MEB Performans Değerlendirme Sistemi AKP iktidarının eğitim alanındaki iş bilmez uygulamalarının sürdüğünü göstermektedir. Öğretmenlik alanı konusunda bilgisi olmayan kişiler öğretmene “alan yeterliliği” konusunda not verecekmiş. Okula hiç gelmeyen, ders bilgisi, ders aktarımı, ölçme değerlendirmenin ne olduğunu bilmeyen velinin öğretmen
hakkında değerlendirmede bulunacakmış. Öğretmen 89 puanın altında not aldığında başarısız sayılacakmış.
Hayatının neredeyse hiçbir devresinde girdiği sınavlardan 89 puan alamamış kişilerin öğretmenleri değerlendirmeye çalıştığı komik bir durumla karşı karşıyayız.
Sendika olarak MEB’in yanlışlarını raporlar hazırlayarak yıllardır söyledik. Ama onlar eğitimcileri, akademisyenleri ve sendikaları dinlemek yerine cemaat ve tarikat liderlerinin görüşlerine değer verdiler. Hep bir “hocaefendi” ve şeyh arayışı nedeniyle Türk eğitimi gelişmiş ülkeler grubundan koparılıp Afrika’nın neredeyse kabile devletleri ile kıyaslanır hale getirilmiştir.
Atatürk’ün eğitim ilkelerini, laik ve çağdaş eğitim anlayışını anlamayan, eğitimdeki sorunları çözmek yerine derinleştirme çabası içinde olan MEB yöneticilerine buradan tarihsel uyarı görevimizi yine yaparak bazı hatırlatmalarda bulunmak isteriz:
Öğretmenlik mesleği bir uzmanlık alanıdır ve diplomayı alan her öğretmen, öğretmenlik alanında yeterlilik belgesi ile mezun olmaktadır.
Öğretmenlerimizin mesleki bilgi ve birikimi ile tecrübelerinin meslek ve alan mezunu olmayan değerlendiriciler tarafından sorgulanmasını asla kabul etmeyiz.
Öğretmenlerimizin değişen eğitim müfredatları ve gelişen teknoloji alanındaki yeterliliklerini arttırmak amacıyla tüm öğretmenlerimizin zaman zaman hizmet içi eğitim programlarına alınmalarını anlayabileceğimizi ancak bu anlayışın dışında öğretmenlerin mesleklerinin tartışılmasını ve de bunun sonucunda mesleğini sürdürmesinin sorgulanacağı hiçbir girişimin yanında olmayacağımız gibi direkt olarak karşısında olacağımız bilinmelidir”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: